SES: İktidar halkı değil ekonomik çıkarları önceledi

  • 13:19 2 Nisan 2021
  • Sağlık
ANKARA - Pandemi sürecinde yaşanan normalleşmeye ilişkin açıklama yapan SES, iktidarın halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediklerini belirterek taleplerini sıraladı.  
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)  Merkez Yürütme Kurulu (MYK) normalleşme sürecinde salgının seyrine ilişkin SES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.  Toplantının yapıldığı salonda  “Pandemi ile mücadele ederken sermaye için çarklar dönmeli diyemezsiniz” pankartı asıldı. Açıklamayı SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım okudu. 
 
‘Ekonomik çıkarları öncelediniz’
 
İktidarın salgını dönemini yönetemediği belirtilen açıklamada, “Salgının başından beri sürekli şeffaflık istedik ama hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Halkın sağlığını değil, ekonomik çıkarları öncelediniz. Salgınla ve aklımızla dalga geçer gibi alınan kararlar, önlem değil yasaklar oldu. Sosyal devlet olma vasfını yitiren bir ülkede, emeği ile geçinenler salgının sınıfsal yükünü ve bedelini öderken, ödedikleri vergi yükünün altında ezilirken devletin koruyucu ve kollayıcılığında üvey evlat muamelesine maruz kaldı. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olan bizler de salgını yönetemeyen yöneticilerimizin yol açtığı sonuçların diyetini ödüyoruz” denildi. 
 
Salgının kontrolden çıktığını belirtilen açıklamada, ipin ucunun kaçtığını ve bunun sorumlusunun ise toplumun değil bir avuç sermayedarın ayakta kalması, karına kar katması için çarkların dönmesi ısrarında olanlar olduğu vurgulandı. 
 
Açıklamanın ardından talepler ise şu şekilde sıralandı: 
 
“*4 hafta boyunca ülkeye giriş çıkışlarda çok sıkı tedbirler uygulanmalıdır.
 
 *4 hafta boyunca sağlık, belediye temizlik ve gıda satışı dışındaki tüm faaliyetler durdurulmalıdır.
 
 *Belediye temizlik işçileri, gıda tedarikçileri, güvenlik güçleri gibi çalışması zorunlu olan kesimlere kamu ve çalıştırmaya devam eden firmalarca nitelikli koruyucu donanım sağlanmalıdır.
 
*Bir aylık sürenin sonrasında salgının boyutu yeniden gözden geçirilerek hareket edilmelidir. Salgın tüm dünyada kontrol altına alınıncaya kadar yurtdışı giriş ve çıkışlarda tedbirler (test yapma, 14 gün izolasyon vb.) sürdürülmelidir.”