FilmAmed Belgesel Film Festivali başladı

  • 21:12 27 Eylül 2023
  • Kültür Sanat
AMED - 8'inci FilmAmed Belgesel Film Festivali, "Zimanê Dayikê" adlı açılış filmi ile başlarken, açılış konuşmasında,  "FilmAmed sansüre, talana karşı bir duruştur, bunlara karşı direniyor" denildi.
 
Ortadoğu Sineması öncülüğünde gerçekleştirilecek 8'inci FilmAmed Belgesel Film Festivali, "Zimanê Dayikê" açılış filmiyle Amed Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Açılışa, Rojhilat ve Avrupa’dan katılanların yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili Meral Danış Beştaş ve çok sayıda sinemasever katıldı. İlginin yoğun olduğu festivalde, salon doldu.
 
‘FilmAmed sansüre, talana karşı bir duruştur’
 
Açılışta konuşan Yönetmen Metin Ewr ise “Elimizde olmayan sebeplerden dolayı bir süre ara vermiştik. Ama bugün sanatseverlerimizin katkısıyla yine sizlerleyiz. Memleketimizin durumunu bu belgesellerde çok güzel göreceğiz. Talan ile memleketimiz yok edilmek isteniyor. Sansürlenmeler bizim ne kadar önemli iş yaptığımızı gösteriyor. FilmAmed sansüre, talana karşı bir duruştur, bunlara karşı direniyor. Son günlerde Yılmaz Güney’e yönelik saldırılar söz konusu.. Yılmaz Güney direnişçi bir yönetmendir , sinemada bir duruştur. Salıdırlar onun kimliğinedir. O’nun da söylediği gibi ‘ne olursa olsun kazanacağız.’ Ne olursa olsun özgür sinema kazanacak” dedi. 
 
‘Çok önemli bir direniş gösteriyor’
 
Son olarak söz alan Yeşil Sol Parti Erzirom Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Sinema ve sansür egemenlerin vazgeçmediği bir durum. Bu anlamda FilmAmed çok önemli bir direniş gösteriyor. Kayyumlar sadece belediyeleri gasp etmedi, imha, inkar ve asimilasyon politikalarını da sürdürdüler. Bütün kurumlarımızı gasp ettiler. Dilimize, kültürümüze yönelik ağır baskı yarattılar. Sadece Kürt toplumuna yönelik değil sanat alanın tümünde ağır bir baskı var. Bugün birileri ‘kültürel hegemonyamızı kuramadık’ derken bunu neden kuramadıklarını gayet iyi biliyor. Bu toplum buna izin vermeyecek. Düşmanlık politikalarını ne kadar yükseltseler de biz vazgeçmeyeceğiz. Bu alanlar sözümüzü söylemenin muhalefet etmenin en önemli yeri” diye konuştu. 
 
Festivalin açılış filmi anadile ilşkin oldu
 
Konuşmaların ardından Sarkew Mesgarî’nin yönetmenliğini yaptığı  "Zimanê Dayikê" filmi gösterildi. Filmde, İran'da modern okulların kurulmasından bir asır sonra, anadilde eğitim hakkı için resmi kurumlarda bir ilerlemenin olmayışı ile birlikte oluşan belirsizliklere karşın sivil toplum aktivistleri ve öğretmenler, Kürtçe öğrenme haklarından mahrum bırakılan çocuklara ve öğrencilere Kürtçe öğretmek için yardım etmeye çalışmalarını konu alıyor.
 
Filme ilişkin yapılan söyleşide konuşan yönetmen  Sarkew Mesgarî, anadile ilişkin sorunları anlattı. Sarkew, “Kürtçe üzerindeki baskılar var. 44 yıldır kanunda yer almasına rağmen Kürtçe resmi olarak siyasi baskılardan dolayı  kullanılamıyor. Buna karşı gönüllü öğretmenler 15 yıldır tüm zorluklara rağmen Kürtçe ders veriyor” dedi. 
 
Söyleşi ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz tarafından yönetmen Sarkew Mesgarî’ye plaket verildi. Festival, yarın da Bezgin Bekir Sinema Salonu’nda devam edecek.