ARSİSA’da Kürtçe dil eğitimi alan çocuklar mezun oldu

  • 15:31 24 Eylül 2023
  • Kültür Sanat
 
WAN - ARSİSA, üç ay süren derslerden sonra mezun olan çocuklarla piknikte buluştu. Mezun olan çocuklar Kurmancî-Kirmanckî şarkılar söyleyerek, oyunlar oynadı.
 
Wan Dil Araştırmaları, Sanat ve Kültür Derneği (ARSİSA) verdiği üç aylık Kürtçe dil eğitimini bitiren öğrencilerle, mezuniyet kutlaması için buluştu. Öğrencilere Kürtçe harflerin yer aldığı ve isimlerinin yazdığı tişörtler hediye edilirken, öğrenciler “Em perwerdehiya bi Kurdî dixwazin” yazılı pankartı taşıyarak “Bê ziman jiyan nabe” ve “Zimanê me hebûna me ye” dedi. Öğrencilerin bu üç aylık süre içerisinde Kürtçe’yi çok iyi öğrendiklerini paylaşan Kürtçe öğretmeni Naze Bor, çocuklar için oluşturdukları Kürtçe dil atölyesine katılım için çağrıda bulundu.
 
Çocukların Kürtçe öğrenmesi için çağrı
 
Yaklaşık üç aydır çocuklar için Kürtçe dil atölyesi düzenlediklerini söyleyen Naze, “Çocuklar için büyük emek verdik. Şimdi çocuklar Kürtçeyi öğrendi. Bu bizim için çok güzel bir şey. Kürtler ve Kurdistan için varlık ve onurdur. Hepimizin Kürtçe’yi öğrenmesi gerekiyor. Çocukların Kürtçe dil atölyelerine gelmesi lazım ki Kürtçe öğrenebilsinler” şeklinde konuştu.
 
Konuşmasının ardından öğrencilerine Kürtçe harflerin ve çocukların isimlerinin yazıldığı tişörtler hediye eden Naze, çocukları ve aileleri tebrik ettiğini ifade etti. Hediyelerin ardından çocuklar Kürtçe şarkılar söyleyip, şiirler okudu. Birlikte yapılan piknik ardından etkinlik sona erdi.