Amed’de Ekolojik Film Günleri başladı

  • 19:22 22 Eylül 2023
  • Kültür Sanat
AMED – Ekoloji Derneği'nin düzenlediği Ekolojik Film Günleri etkinliklerinin ilki Hewş Kültür Sanat Cafe’de düzenlendi.
 
Amed’de ilki 2022 yılında yapılan Ekolojik Film Günleri etkinliklerinin ilki bugün Hewş Kültür Cafe’de düzenlendi. Halka açık alanda sergilenen etkinliğe yoğun katılım sağlandı. 3 bölüm şeklinde işlenen etkinliğin başında Anima adlı kısa bir film, ardından ikinci bölümde Doğan ve son bölüm de ise Eko Eko Eko Belgesel Sevgisi’nin Tarım ve Gıda Krizi konulu bölümü bugün sergilendi.
 
Ekolojik Film Günleri’nin startının verildiğini belirten Ekoloji Derneği üyesi Elif Çoban, 3 günlük bir etkinliğin olacağını belirtti. Elif, “Her gün birkaç filmin gösterileceği ve yönetmenlerle de söyleşi yapılacak bir etkinlik olacak. Amacımız Türkiye ve Kurdistan’da yaşanan ekolojik kuruma karşı bir tepki ve bilinç uyandırmak. Etkinlikler cumartesi ve pazar günü saat 19.00 ile 22.00 arası devam edecek. Katılmak isteyen arkadaşları bekliyoruz” dedi.
 
Etkinliğin başında konuşan ekoloji aktivisti Leyla Çite ise, “Toplumsal ve ekolojik yıkımların geliştiği bir zamandan geçiyoruz. Bizler kürt bölgesinde yaşanan yıkımlara sadece yer vermeyerek bu yıkımlara çözüm üretmek adına bir şeyler yapmaya çalıştık. Filmlerimizde de bunlara yer verdik. Bu etkinlik sürecinde bizimle olan ve bize yardım eden herkese çok teşekkür ederim” diye ifade etti. 
 
Konuşmaların ardından filmler izlenime sunuldu.