Amed’de 2’nci Ekolojik Film Günleri

  • 18:24 21 Eylül 2023
  • Kültür Sanat
AMED – Ekoloji Derneği, Amed’de 22-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Ekolojik Film Günleri etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.
 
Amed’de ilki 2022 yılında yapılan Ekolojik Film Günleri, bu yıl 22-24 Eylül tarihinde CultureCIVIC sponsorluğunda 10 film gösterimi ile izleyicileriyle buluşacak. Film gösterimleri etkinlikleri ilk iki gün Hewş Kültür Sanat Cafe’de, son gün ise ZarokMa’da düzenlenecek. Film gösterimleri halka açık ve ücretsiz gerçekleşmesinin yanı sıra, söyleşiler de düzenlenecek. 
 
Ekoloji Derneği, konuya dair yazılı metin yayınladı. Egemen akıl ve sermaye tarafından yürütülen politikaların; ekolojik ve toplumsal krizleri derinleştirerek büyüttüğü zamanlardan geçildiğinin ifade edildiği metinde, “Türkiye’nin batısında sermaye, rant amaçlı orman talan ve yakmaları sürerken Kürdistan’da savaş politikalarıyla orman yakmaları devam ediliyor. Yaşamın her alanına yönelen bu egemen anlayış Kürt illerinde demokratik seçim hakkına yapılan gasp ile kayyım politikalarıyla da halk iradesini yok sayıyor. Elbette tüm bu ekolojik kırımlara karşı bir yaşama refleksi ve özgürlük mücadelesi var. Film günlerinde, belediyelerden yararlanacağımız büyük sinema salonlarımız, yüksek teknolojik imkânlarımız yok belki ama dayanışma içinde olacağımız, gönlümüz kadar  geniş avlulu Hewş’imiz var. Suriçinin bir yanında içimizi yakan ruhsuz yapılara karşı bizler toplumsalı ve hafızayı mekânlarımızda yaşatmaya devam ediyoruz. 
 
İzleyicilerle buluşacak filmler
 
Zeytinliğin Ardı, Eko filmlerinde doğaya, yaşama dönük yıkımları görürken; Nosema, Denge Kilitan filmlerinde tarihsel ve kültürel yıkımları izliyoruz. Anima; zihinlerimizde gerçekleştirilen ilişki bozumu ve yıkımlara odaklanırken; hayvanla kurduğumuz ilişki biçimiyle yüzleşme imkanı sunuyor. Hatay 17-24 Nisan’da yıkımdan sonra hafızaya sahip çıkarak gerçekleştirilen mücadele ve birlikte inşaya dair bir belgesel izliyoruz. Yine Tolou Keur’da Pandemi sonrası bir doğal yaşam deneyimi, dayanışmaya dayalı ekolojik bir duruş hattı görüyoruz. Toplumun yerel mücadele yöntemlerini izleyerek 3. Yolu; yaşamı tekrar toplumsal olanda; ekolojik örmeyi konuşabileceğiz. Sanatın dahi tahakküm altına alındığı ve halklar İçin ulaşılmaz hale getirildiği zamanlarda; herkes için ulaşılabilir olmayan bu filmleri ücretsiz bir şekilde kentle paylaşabildiğimiz için mutluyuz ve bunun için tüm yönetmen arkadaşlara, zor koşullarda etik ve özgür sanat üreten tüm emekçilere teşekkür ediyoruz. 10 belgesel film ve söyleşilerle geçecek Film Günlerine tüm Amed’i bekliyoruz.”