‘Sokaklarda daha fazla kadın müzisyen olmalı’

  • 09:02 1 Haziran 2023
  • Kültür Sanat
Melike Aydın 
 
İZMİR - Müziğin toplumsallaşmasına katkıda bulunan kadınlar, müziğin bir özgürleşme alanı yarattığını ifade ederek, daha fazla kadın müzisyenin sokakta olması gerektiğini söylüyor.
 
İzmir’in birçok sokağında müzik icra eden gruplar sayesinde şehrin gürültüsü ezgilerle renkleniyor. Bu şekilde hem para kazanan hem de müziğin toplumsallaşmasına katkıda bulunanlar arasında konservatuara hazırlanan öğrenciler de mevcut. Bu gruplardan biri içinde yer alan amatör müzisyenler Rabia Akış ve Asya Özkara,  destek çağrısında bulunuyor.  
 
‘Olumlu tepkiler motive ediyor’
 
Konservatuvara hazırlanan öğrenciler, kurdukları 4 kişilik müzik grubu ile Konak Metro içinde şarkılar söyleyerek hem müziğin toplumsallaşmasını sağlıyor hem de kazandıkları para ile ekipman almaya çalışıyor. Günün koşturmacasında yurttaşların verdiği olumlu tepkilerin kendilerini motive ettiğini söyleyen grup üyelerinden Rabia Akış, “Beğenen de oluyor dalga geçen de. Destek çıkanlar çok oluyor para vermeseler bile bize gülümsemeleri hoşumuza gidiyor. Özgüven veriyor. Morali bozuk birinin o an mutlu olmasını sağlayabiliyor ya da ihtiyarlar geçiyor, onlar genelde daha pozitif oluyor. Kötü yorum almıyoruz” diye belirtiyor. 
 
‘Müzisyenlere ekipman desteği verilmeli’
 
Müzik yapmanın kendilerine bir özgürlük alanı yarattığını belirten Asya Özkara ise sokağın da bu özgürlük mekânı yarattığını ifade ediyor. Bu nedenle müziğin sokakta olması gerektiğini dile getiren Asya, “Sokak müziğini daha çok gençler yapıyor. Şu an İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden müzisyen kartı alarak yapıyoruz. Bu konuda İzmir iyi ama bence müzisyenlere belirli bir bütçe verilmeli. Örneğin amfi almak gerekiyor. Ekipman desteği çok önemli. Sanatta özellikle gençlere destek verilmesi gerekiyor” diyor. 
 
‘Ekonomik zorluklar müzisyenleri etkiliyor’
 
Konservatuvara hazırlanan öğrencilerin özellikle sayısı çok olmasına rağmen fiyatları nedeniyle hazırlık kurslarına gidemediğini ifade eden Asya, “Herhangi bir kursa gitmek de zor. Bazı devlet konservatuvarları bir şekilde ayarlıyor. Kapılarında gidip gelince ya da genelde tanıdıkla işliyor. Sanata para kazanamazsın diyorlar. Oysa şu an çoğu meslekte para kazanılamıyor zaten. Müzisyenler de kazanmıyor. Bunun artması lazım” sözlerini kullanıyor. 
 
‘Kadınların sokaktaki varlığı çok önemli’
 
Sokakta müzik icra eden kadınların sayısının çok az olduğunu, bunun da kendilerini zorladığını dile getiren Asya, “Biz yapmazsak kimse yapmayacak. Kadınlar kadınlardan görüp etkileniyor. Ben de bir kadını görerek başladım. Kadınların varlığı çok önemli” diye ekliyor. 
 
Asya son olarak müziğe ve müzisyene katkı sağlanması çağrısında bulunuyor.