Belgesel filmi ‘6284’ yayında

  • 11:09 23 Mayıs 2023
  • Kültür Sanat
 
 
İSTANBUL - Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ikinci bölümü “6284” yayında.
 
Yönetmenliğini Vuslat Karan ve Burcu Melekoğlu’nun üstlendiği “Bu Kalabalığı Hatırla” isimli belgesel serisi, feminist hareketin geçmişini ve dünden bugüne gerçekleştirdiği kampanyaları hatırlatan bir sözlü tarih çalışmasından oluşuyor.
 
2022’nin Nisan ayında yayınlanan serinin ilk filmi, hala gündemden düşmeyen İstanbul Sözleşmesi’ni konu almıştı. Dün ise serinin ikinci bölümü yayınlandı. Bu bölüm, kadınların şiddetten korunmasını güvence altına alan ve seçim sürecinde pazarlık konusu haline getirilen 6284 sayılı Kanun’a odaklanıyor.
 
‘Saldırı altında verdiğimiz mücadeleyi hatırlıyoruz’
 
Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan filmin tanıtımında, şu ifadelere yer verildi: “Bu filmde, feminist hareketin, Dayağa Karşı Yürüyüş kampanyasından başlayarak 1980’li yıllardan bu yana kadınlara yönelik şiddetle mücadelesini, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasıyla paralel yürütülen 6284 sayılı Kanun’un oluşturulması ve yürürlüğe girmesindeki emeklerini bir kez daha görüyor, kazanımlarımızın saldırı altında olduğu bu kritik süreçte verdiğimiz mücadeleyi yeniden hatırlıyoruz. Pınar İlkkaracan, Hülya Gülbahar, Zelal Ayman ve Deniz Bayram’dan kanunun oluşturulmasının ardındaki tarihi, tüm engellemelere rağmen verilen mücadeleyi dinliyoruz.”
 
Serinin ilk filmine dair
 
Serinin ilk filminde Amed’de 1990 yılında dini nikahla, 1995’te de resmi nikahla evlendiği Hüseyin Opuz’un sistematik şiddeti, katledilme girişimine maruz kalan Nahide Opuz’un katledilen annesi için faile verilen “ödül gibi” ceza karşılığında 2002 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurması ve Türkiye’ye karşı açmış olduğu dava ele alınıyor. Yine filmde, İstanbul Sözleşmesi’nin ortaya çıkışı ve imzalanmasında Türkiyeli feministlerin rolü, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığı süreçte verilen mücadele anlatılmıştı.
 
6284 belgesel filmini BURADAN izleyebilirsiniz.