Newaya Jin’in Şubat sayısı çıktı

  • 09:07 1 Şubat 2023
  • Kültür Sanat
 
HABER MERKEZİ - Newaya Jin’in Şubat sayısı ‘Öcalan’ın felsefesi özgürleştirici’ manşetiyle çıktı. Gazetenin ana gündemini 15 Şubat Uluslararası Komplosu ve Öcalan’a yönelik mutlak tecrit oluşturuyor. 
 
Newaya Jin’in Şubat sayısı uluslararası komplonun 24’üncü yılı olmasından dolayı tecrit ve Abdullah Öcalan’ın felsefisinin yoğun olarak işlendiği bir tema ile çıktı. Gazete, Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kadın İnisiyatifi üyelerinin görüşlerini manşetine taşıdı.
 
Lübnanlı Sawsan Chouma, Kolombiyalı Diana Restrepo ve Fransız Sylvie Jan, Abdullah Öcalan üzerindeki 24 yıllık mutlak tecridi, ‘umut hakkı’ ihlali ve  Abdullah Öcalan felsefesine değiniyor. Diana Restrepo “Abdullah Öcalan’ın felsefesi özgürleştirici, özellikle de kadınlar için” derken, Sawsan Chouma “Ortadoğu’da savaş işlerine geliyor. Bu nedenle Öcalan’ın önerdiği demokrasi, çoğulculuk, birarada yaşama ideolojisi egemenlerin politikaları ile bağdaşmıyor” yorumunu yapıyor. Sylvie Jan ise “Ortadoğu ve dünya barışı için Öcalan’a saygı gösterilmesi esastır. Çünkü Öcalan barışın anahtarıdır” diyor.
 
İmralı sisteminin yarattığı yıkım
 
Yazar Ronahî Serhat, 15 Şubat odaklı yazısında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik Uluslararası Komplonun aşamalarını değerlendiriyor. Komplo sonrası Abdullah Öcalan etrafında ateşten kalkan oluşturan Kürt halkının fedailiğine dikkat çeken yazar, komplocu güçlerin Abdullah Öcalan’ı hedef almayı ‘mutlak tecrit’le sürdürdüğünü vurguluyor. Yazar şu belirlemeleri yapıyor: “İmralı sistemi orada durduğu müddetçe kimse rahat nefes alamaz. İmralı sistemi, Kürdistan toplumunun imhası, Türkiye toplumunun ezilmesi, sefalete sürüklenmesi pahasına ayaktadır. 15 Şubat Komplosu’yla mücadele, kadın özgürlük mücadelemizin özü ve amacıdır. Kadın Hareketi olarak Rêber Apo etrafında kenetlenerek 2023 yılını Rêber Apo yılı yapmada iddialıyız.”
 
Hêja Zerya da aynı konuyu ele aldığı ‘Büyük umut hareketinin sihri’ başlıklı yazısında komplonun ‘umudu yok etme girişimi’ olduğunu, buna karşı ise Abdullah Öcalan’ın Jin Jiyan Azadî sihirli formülü ile umut kırma operasyonlarını boşa çıkardığını belirtiyor. 
 
Kadın ve gençliğin özel savaşa karşı direnişi
 
Şubat sayısında Nezahat Doğan’ın Yeşil Sol Parti Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ile kadınların siyasetteki yeri ve seçimlerdeki rolü üzerine yaptığı röportajın yanı sıra HDP Amed Milletvekili Dersim Dağ’ın gençliğin soykırım ve özel savaş politikaları karşısındaki mücadele yöntemleri üzerine analizi de yeni sayının içerikleri arasında. 
 
Ezda inancının derinliği üzerine
 
Gazetenin dikkat çeken yazılarından biri de Şengal’de gazetecilik yapan Rojbin Deniz’in “Ezda inancı nedir?” başlıklı araştırma dosyası. İki bölümlük dosyanın ilk bölümünde Ezda inancının derin felsefi anlamı, toprak, su, ateşin önemi anlatılmış. “Ezdalıkta ulaşabildiğimiz her cevap bizleri derin bir inanca, sonsuz bir bilgeliğe, ahlak ve kültüre götürür. Her cevap aynı zamanda evren ve doğa, insan ve tüm canlıların hayat bulduğu evrelerin şifrelerini sunuyor” belirlemesi yapılmış.
 
Kültür ve kadın devrimi
 
Kürtçe sayfalar bu ay da dolu dolu. Yazar Roza Metîna “Hunera şoreşger bi zimanê dayikê pêk tê” başlığını kullandığı yazısında devrimci kültür, dil, sanat ve tarihiyle birlikte kadının kültür sanat mücadelesini ele alıyor. Havîn Güneşer’in “Pêşî li Ronesansa Kurd nayê girtin” başlığını uygun gördüğü yazısında Abdullah Öcalan üzerindeki 24 yıllık tecrit ile Demokratik Uygarlık tezinin evrensel etkileşimini değerlendirdi.
 
Nurhaq Gülbahar Güney Kurdistan gündemine mercek tutmuş ve işgalci politikalarla kadına yönelik saldırıların paralel yürütüldüğüne işaret ediyor.
Elif Ronahî’nin tarih kategorisindeki değerlendirmesinin ikinci bölümüne “Mêtîngeha pêşî jin e” başlığı altında yer verilmiş. Nûjiyan Amed, Rojhilat ve İran’daki “Jin Jiyan Azadî” serhildanını değerlendirirken, Bermal Çem ise devrimin sesi-dili olan kadın sanatçıları anlatıyor.  
 
Kadın, savaş ve ekoloji
 
Kurdistan dağlarından Amara Harun Amed “Dağ yüzlü kadınlar” başlığıyla 3 kadın gerillanın hikayelerine değinirken, Zîlan Tolhildan ise jineolojî çerçevesinde gerilla ve sanat, gerilla ve savaş konularını işlemiş.
 
Ekoloji yazarı Sultan Gülsün’ün ‘Küresel kirlenme’yi yazdığı sayıda ayrıca portre, sağlık, aktüel ve bulmaca-kaktüs sayfaları da zengin bir içeriğe sahip. 
 
Gazetenin yeni sayısına newayajin.net sitesi üzerinden erişmek mümkün.