Koma Ma binlerce kişinin katılımıyla İstanbul'da sahne aldı

  • 22:58 23 Ocak 2023
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Koma Ma, turnesi kapsamında ikinci konserini binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirdi. Sanatçılar, konserde dinleyicilere kültürlerine, müziklerine sahip çıkma çağrısında bulundu. 
 
Turneye çıkan Koma Ma, Ankara’da düzenlediği ilk konserin ardından bugün ikinci konserini İstanbul’un Avcılar ilçesinde bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde binlerin katılımıyla gerçekleştirdi. 
 
Seyme Organizasyon ve Koma Ma’nın organize ettiği konsere yoğun ilgi gösterildi.
 
İran’da direnen kadınlara armağan edildi
 
Sahne aldıkları sırada seyirciler tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılanan Koma Ma sanatçıları seslendirecekleri şarkıları İran’da Jîna Emînî şahsında direnen tüm kadınlara adadıklarını dile getirdi.
 
Grup, Erdewan Zaxoyî, Eyaz Yûsif, Merûf, Reşîdê Cindî, Alî Baran, Îsa Berwarî, Şukrî Rêkanî ile Erîvan Radyosu’ndan, Dersîm, Behdînan ve Botan yörelerinden şarkılar seslendirdi.
 
Zılgıt ve alkışlar dinmedi
 
Çeşitli stranların söylendiği konserde dinleyiciler de zılgıt ve alkışlar ile sanatçılara eşlik etti.
 
‘Çocukları müziksiz bırakmayacağız diye söz verdik’
 
Konserin sonunda konuşma gerçekleştiren Koma Ma sanatçısı Şêrko, ilk olarak konser sürecinde emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirdi. Şêrko, “6 yıl önce Kurdistan’ın başkenti olan Amed’den halka söz verdik. Ne olursa olsun bu çocukları müziksiz bırakmayacağız dedik. Sadece çocukları değil çocukların ailelerini de müziksiz bırakmayacağız dedik. Siz ne kadar sahip çıkarsanız bu kültür, müzik o kadar ilerleyecek. Herkese sahip çıktığı için çok teşekkür ederiz” dedi.
 
Konuşmanın ardından konser alkışlar eşliğinde son buldu.