Roma'da 'Öcalan'a Özgürlük' konseri

  • 13:59 19 Eylül 2022
  • Kültür Sanat
 
HABER MERKEZİ - İtalya'nın başkenti Roma'da binlerce kişi, "Umut Zamanı ve Öcalan'a Özgürlük" konserinde buluştu. 
 
Öcalan'a Özgürlük Komitesi, Rete Kürdistan, Kürdistan Enformasyon Bürosu ve Ararat Kürt Kültür Merkezi, İtalya'nın başkenti Roma’da İmralı’da tutulan PKK Lideri Abdullah için büyük bir konser düzenledi. "Umut Zamanı ve Öcalan'a Özgürlük" şiarıyla yapılan konsere binlerce kişi katıldı. Konserde dünya genelinde tanınmış aktör ve sanatçılar sahne aldı. 
 
Konserin açılış konuşmasını Roma'nın sekizinci bölge Belediye Başkanı Amedeo Ciaccheri yaptı. DAİŞ saldırılarında yaşamını yitirenleri anan Amedeo Ciaccheri, Kürtlerin verdiği mücadeleyi selamlayarak, Abdullah Öcalan'a özgürlük çağrısı yaptı. 
 
Savunmalardan kesitler okundu
 
Ardından sahne alan ünlü aktör Anna Favella, Abdullah Öcalan'ın savunmalarından kesitler okudu. Abdullah Öcalan'ın kadın mücadelesine dair değerlendirmelerine değinen Anna Favella, ayrıca Abdullah Öcalan'ın "Ey Sevda Kadını"  şiirini de okudu. 
 
DAİŞ’le mücadelede yaşamını yitiren oğlunu andı
 
Konserde, YPG'li bir oğlu DAİŞ'le mücadelede yaşamını yitiren Lorenzi Forseretti de konuştu. Lorenzi Forseretti, oğlunun başka bir dünya hayal ettiğini ve bu nedenle mücadele verdiğini söyledi. Oğlunun mücadelesinin İtalya'nın her yerinde sahiplendiğini kaydeden Lorenzi, her zaman oğlunun izinde olacağını vurguladı. 
 
Karikatüristten canlı performans
 
Ünlü karikatürist Zero Calcare'nin konserdeki canlı performansı büyük ilgi gördü. Sanatci Jacomo da karikatür çiziminde Zero Calcare'ye eşlik etti. Zero, konserin düzenleniş sürecini karikatürlerle ile canlandırdı. 
 
Oscar ödüllü aktörden okumalar
 
Oscar ödüllü aktör Elio Germano da Abdullah Öcalan'a dair kimi okumalar yaptı. Konser, Fiorella Mannoia, Punkreas, the Andre, Hani Mojtahedy ve the Moon'un sahne almasıyla devam etti. Sanatçıların performanları büyük bir ilgi gördü.  
 
Komite adına konserde konuşan Yılmaz Orkan, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün önemine değindi. Konserin kapanış konuşmasını yapan Öcalan'a Özgürlük Komitesi Sözcüsü Gioavanni Rosso, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü talep etti.