Hêza filmi 4’üncü kez ödüle layık görüldü

  • 17:56 12 Haziran 2022
  • Kültür Sanat
 
DİYARBAKIR - Yönetmenliğini Derya Deniz’in üstlendiği “Hêza” film belgeseli Bükreş'te düzenlenen Film in Focus Film Festivali’nde "en iyi belgesel film" ödülüne layık görülerek 4’üncü kez ödül aldı. 
 
Romanya' nın başkenti Bükreş'te bu yıl 4'üncüsü düzenlenen  Film in Focus Film Festivali’nde ödüller sahiplerine verildi. Aralarında yapımcılığını ve yönetmenliğini Derya Deniz’in üstlendiği ve daha önce İsveç Boden Uluslararası Film Festivali’nde en iyi belgesel, Güney Asya’daki Bhutan’da gerçekleşen Druk International Film Festival’inde ise üstün başarı ödülünü alan “Hêza” bu sefer Film in Focus Film Festivali’den en iyi belgesel ödülüne layık görülerek 4’üncü kez ödül almaya layık görüldü. 
 
Ödül töreni esnasında konuşan Derya, “Hêza” nın festivalden ödül aldığı için çok gururlandığını söyleyerek, ödülü her gün direniş halinde olan Kürt halkı, Ezîdî topluluğuna ve Şengal’de direnen kadınlara armağan ettiğini belirtti. 
 
Öte yandan “Hêza” film belgeseli Temmuz ve Ağustos aylarında İtalya, Portekiz, Almanya, İsrail, ABD ve İngiltere’de düzenlenecek olan Uluslararası Film Festivalleri’ne katılacak.