Kürt Dil Bayramı finaline çağrı: Gelin birlikte yürüyelim

  • 09:09 14 Mayıs 2022
  • Kültür Sanat

Medya Üren

 
 DİYARBAKIR - Kürt Dil Bayramı için yapılacak büyük yürüyüşe çağrı yapan kadınlar, “Kürtçe’nin resmi eğitim dili olması için ortak talebimizi haykırmak için birlikte yürüyelim” dedi. 
 
Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformu’nun 8 Mayıs’ta startını verdiği 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı etkinlikleri sürüyor. Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında panel, tiyatro, şölen ve çocuklara ilişkin etkinler gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında 15 Mayıs’ta da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Saat 16.00 Bayramoğlu’nda başlayıp Koşuyolu Parkı’na kadar sürecek yürüyüşe ilişkin hazırlıklar devam ederken, çalışmalara katılan kadınlar katılım çağrısı yaptı.  
 
‘Sorumlu yaklaşarak katılalılım’
 
Diyarbakır Kürt Enstitüsü üyesi Mine Karakaş, Kürt Dil Bayramı’na ilişkin çalışmaların sürdüğüne dikkat çekerek “Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında birçok dernek birlikte çalışma yürüttü, etkinlik gerçekleştirdi. Çocuklar ve büyüklerin büyük bir ilgi gösterdiğine sizler de tanık oldunuz. Bu coşku ve ilgi bize de büyük bir moral kaynağı oluyor. 15 Mayıs’ta Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında kitlesel bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Herkese bu yürüyüşe katılım çağrısı yapıyoruz. Dili korumak için her bir kişi büyük bir sestir. Bizler de bu sorumlulukla katılmalıyız” çağrısı yaptı. 
 
‘Gelin bir olalım’
 
Dicle Kültür Derneği sanatçısı Herem Nergiz de şöyle dedi: “Öncelikle herkesin Kürt Dil Bayramı’nı kutluyorum. Kürt dilinin resmi dil olmasını umuyoruz. Çünkü dil insanın onurudur. Dil bizim için sevdadır. Bizlerin de dilimizle şarkılar, kilamlar ve hikayeler anlatıp söylemeliyiz. Her zaman canlı tutmalıyız ve geliştirmeliyiz. Sanatçılar olarak biz de kendi alanımızda çabalıyoruz, çalışma yürütüyoruz. Herkes kendi gücüne göre çaba göstermeli. Halkımız dilini desteklemeli, yürütülen dil çalışmalarına destek vermeli. Bu temelde bizler de 15 Mayıs’ta dilimiz için bir yürüyüş gerçekleştireceğiz ve 16 Mayıs’ta da çalışmalarımızın finalini yapacağız. Ma Music müzisyenleri ve dengbêjleri olarak konsen vereceğiz. Halkımızı bekliyoruz. Dil ve varlığımız için gelin bir olalım. Eğer dil olmazsa varlığımız da kalmaz. Kürtçe konuşalım  ve Kürtçe öğrenelim.”
 
‘Kitlesel finale taşımak istiyoruz’
 
MED-DER eğitmenlerinden Dilan Güvenç de 15 Mayıs’ta yapılacak yürüyüş için çağrı yaptı. Dilan, “MED-DER olarak herkesin Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz. Bilindiği gibi dil ulusların temelidir. Bizler dile ve yürütülen asimilasyon politikalarına dikkat çekmek için bir dizi eylem ve etkinlik gerçekleştirdik. Panel, konser, şölen ve çocuklara ilişkin etkinlikler yaptık. Bir hafta kadar sürdü etkinliklerimiz. Kitlesel ve coşkulu geçti. Bunu kitlesel bir finale taşımak istiyoruz. 15 Mayıs’ta kitlesel yürüyüşümüz var. Gelin hep birlikte Kürtçe’nin resmi eğitim dili olması için talebimizi haykıralım. Gelin dilimiz için birlikte yürüyelim” ifadelerini kullandı.