Birca Belek Dil ve Kültür Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi

  • 14:39 11 Nisan 2021
  • Kültür Sanat
ŞIRNAK - Birca Belek Dil ve Kültür Derneği 1'inci Olağan Kongresi’ni Cizre'de gerçekleştirdi.
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan Birca Belek Dil ve Kültür Derneği 1'inci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Dernek binası bahçesinde düzenlenen kongreye HDP il ve ilçe örgütleri, TJA aktivistleri, KESK Şırnak Şubeler Platformu temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Gerçekleştirilen kongrede "Zimanê Dayikê Rihê Civakê ye" pankartı açılırken, program saygı duruşu ile başladı. 2 yıllık faaliyet raporunun okunduğu program, Kürt yazar Bahadin Robar'ın konuşması ile devam etti. 
 
Konuşmasında Kürt dilinin önemine değinen Bahadin, "Hiçbir baskı ve engel dilimizi engelleyemez. Toplum dilini, kendine engel ve tehdit olarak görmesin. Bir toplumu yok etmek için önce dil asimile edilir. Bir dilin yok edilişi o toplumun yok edildiği anlamına gelir. Bu dil için büyük mücadeleler verildi. Birçok kişi dilini konuşuyor diye saldırılara maruz kalıyor.  Dil, toplumun hafızasıdır. Ulus-devlet Kürt dilini yok etmek için her yönü ile saldırıyor" ifadelerini kullandı.
 
Gerçekleştirilen kongrede derneğin yeni eşbaşkanları Nuran Kaplan ve Mirza Kurt seçildi. Program dengbêjlerin söylediği klamlar ve çekilen halaylarla son buldu.