Geri dönüşüm sergisi yarın başlıyor

  • 16:33 8 Nisan 2021
  • Kültür Sanat
 
İZMİR - Denizden ve kıyılardan toplanan plastik atıklarla plastiğin doğaya ve canlılığa verdiği zararı gözler önüne sermek amacıyla sanatçı Zeynep Atik Miniscalco ve Marcello Miniscalco’nın düzenlediği geri dönüşüm sergisi yarından itibaren sanatseverlerle buluşacak.
 
Seramik ve resim sanatçısı Zeynep Atik Miniscalco ve Marcello Miniscalco, koronavirüs (Covid-19) pandemisi sırasında Foça kıyılarından ve denizden topladığı plastik şişelerle plastiğin doğaya ve canlılığa verdiği zararı gözler önüne sermek amacıyla İzmir Eski Foça’da bulunan Milimetrik Sanat Galerisi’nde eserlerini sergileyecek. Plastik atıklardan üretilen eserler sergi salonunda hazırlanan ışıklandırma ile birlikte sergilenecek.
 
Plastik iddia edilenin tersi sonuçlar doğurdu
 
Yayınlanan sergi tanıtımında 100 yıl önce ilk plastik üretimleri gerçekleştiğinde, plastiğin canlıların zulme uğrayarak bedenlerinin insan kullanımına sunulmasının önüne geçeceğinin öngörüldüğü anımsatılarak, “Ancak hammaddesi petrol olan plastik, hayatımızın her alanında tüketilebilen bir ürün olarak kullanıma sunuldu, evden ulaşıma, beslenmeden endüstriye. Bu fazla tüketim doğamızı ciddi ölçüde tehdit eden bir soruna dönüşmeye başladı. Bunun en çarpıcı örneğini 2021 yılı itibarıyla yaşadık. Endonezya kıyılarında ölü bulunan bir balinanın karnından 115 plastik bardak, 4 plastik şişe, 25 plastik torba ve 2 terlik çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı.
 
‘Geri dönüşüme önem verilmeli’
 
Tanıtım bildirisinde ayrıca “Plastik şişe ve torbalar sorunun yalnızca görünen yüzü, insanlığı ve tüm doğayı tehdit eden asıl tehlike besin zincirinde bulunan mikroplastiklerin yiyeceklerle vücuda girmesi ve sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açması... Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre 2040 yılında 1.3 milyar ton plastik kara ve denizlerimizi kirletecek ve tüm dünyayı ekolojik bir felaketin  eşiğine sürükleyecek. Bu yüzden geri dönüşüme önem verilmeli, cam şişe, kese kağıdı ve bez torba tüketimine geçilmelidir” uyarısında bulunuluyor.
 
Ayrıca Marcello Miniscalco’nun hazırladığı bir videonun da izlenebileceği sergi, 9-16 Nisan tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine sunulacak.