Newaya Jin 16’ncı yaşını yeni sayısıyla karşılıyor

  • 09:20 1 Nisan 2021
  • Kültür Sanat
 
HABER MERKEZİ - Avrupa’da yayın yapan aylık kadın gazetesi bu ay 16’ncı yaşını kutluyor. 193’üncü sayısında gazete, “Uluslararası toplum harekete geçmeli!” manşetiyle okurları ile buluştu.
 
Avrupa’da Nisan 2005’te yayın hayatına başlayan aylık kadın gazetesi Newaya Jin, 193’üncü sayısı ile okurlarıyla buluştu. Gazete Nisan sayısında, Unite Union Sendikası Uluslararası Sekreteri ve “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”nın aktif yürütücülerinden Clare Baker ile yapılan bir röportaja yer verdi. Kampanyanın odak noktasının Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü olduğunu hatırlatan Clare, uluslararası toplumu ve tüm hükümetleri AKP iktidarına karşı harekete geçmeye çağırdı. Clare, eğer Türkiye mevcut politikalarında ısrar ederse Türkiye-İngiltere arasındaki ticaret anlaşmasına karşı da kampanya başlatacakları bilgisini paylaştı.
 
Kendini yaratan insan
 
Gazetenin yeni sayısında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’a dair bir makale kaleme alan Zilan Narin, kendini ana tanrıçanın iyi bir evladı, kadınların yoldaşı olarak tanımlayan Abdullah Öcalan’ın özgürlükteki ısrarıyla kadınların duygularına, düşüncelerine, yaşamlarına dokunduğu için kadınların umudu olduğunu belirtiyor.
 
‘İsyan annesi’
 
Nisan sayısında Abdullah Öcalan’ın geçmiş yıllarda annesi Üveyş Öcalan’a dair yaptığı değerlendirmelerden kimi kesitlere de yer verildi. Annesi ile ilişkisinin kadın özgürlük hareketinin örgütlendirilmesine etki yaptığını vurgulayan Abdullah Öcalan, annesini bir “isyan annesi” olarak tanımlıyor.  
 
Sokaklara çıkma, şiddetsiz yaşama hakkı
 
Kadın hakları mücadelesi, 8 Mart ve yükselen kadın direnişine dair yazan Simten Coşar ise Kürt kadın hareketinin yıllardır karşı karşıya kaldığı “şiddet, devlet baskısı ve dışlamanın” gelinen noktada Türkiye’deki kadın örgütlerinin tümüne yöneltildiğini hatırlatıyor. Simten, “Tam da burada 8 Mart’ı, kadınların özgürlüğünü ulus-aşırı eylemlilikle karşılayan Kürt kadın hareketinin önemi belirginleşiyor” diyor.
 
Aynı başlığı Kürtçe sayfalarda yorumlayan Necîbe Qeredaxî de 21’inci yüzyılın alternatif sistemi inşa etmenin yüzyılı olduğuna vurgu yapıyor. Gulistan İke ise 8 Mart’tan Newroz’a varan eylemsellik sürecindeki kadın öncülüğünü yorumluyor. 
 
Cinsel doyumsuzluğun örtülü gizli nesnesi 
 
Zerya Gül, kadın cinselliği politikalarına dair yazı dizisinin bu ayki bölümünde tek tanrılı dinler süreci ile başlayan ikinci büyük cinsel kırılmayı anlatıyor. Ailecilik ve hanedanlık ideolojilerine dayalı gelişen bu kırılma süreci, kadın cinselliğinin, yaşam enerjisinin, haz ve üretkenliğinin denetim altına alınması temelinde kurumlaştığı hatırlatmasını yapıyor.
 
Yeni eski dünyaları hayal etmek 
 
Jineolojî sayfasının bu ayki içeriğinde arkeoloji ve jineolojî bağı irdeleniyor. Arkeolog ve antropolog Lida Käyhkö’nün kaleme aldığı araştırma yazısında, arkeolojik araştırmalar tarihi ve konuyla ilgili yanılgılı yaklaşımlara dikkat çekiliyor. 300 yıllık arkeoloji araştırmalar sürecinin çoğunun sömürgecilik ve ataerkil güçler tarafından şekillendirildiğini hatırlatan Lida, arkeolojinin yaratıcı yorumlar yerine "bilimsel" gerçekler fikrini fetişleştirerek Batı bilgi biçimlerine ayrıcalık tanıdığını belirtiyor.
 
Kürt basın geleneğinin direnişi 
 
Gazetenin yazarlarından Roza Metina 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü tarihçesine dair yazdı. Kürt basınına dönük günümüzde de baskıların sistematik olarak devam ettiğini hatırlatan Roza, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) raporunu referans yaparak Türkiye cezaevlerinde hala 85 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlatıyor.
 
Newaya Jin önemli bir bilgi kaynağı 
 
Gazete, yıldönümü vesilesiyle yayının içeriğine dair okurların görüşlerine de yer verdi. Newaya Jin’ın önemli bir bilgi kaynağı olduğunu ifade eden İsviçre, İngiltere, Avusturya, Belçika, Almanya ve Hollanda’dan okurlar, gazeteye dair görüş, öneri ve eleştirilerini paylaştı. 
 
'Mısır'ın en radikal kadını':  Nawal El Saadawi
 
21 Mart 2021’de yaşama veda eden Mısırlı yazar ve aktivist Nawal El Saadawi’nin biyografisine de yer verildi bu sayıda. Yaşamı boyunca geleneksel kalıplara karşı savaşan Nawal Mısır’da birçok ilke imza attı. Fikir ve eylemlerinden dolayı tutuklanan Nawal’ın cinsiyetçi kodlara dair cesurca kaleme aldığı eserler onlarca dile çevrildi. Nawal, Kürt halkı ve Kürt kadınının özgürlük mücadelesini destekleyip dostça ilişkiler içinde bulunuyordu.
 
Genç kuşak sayfasında ise Vildan Dirik’in korona pandemisinin çocuklar üzerindeki etkilerine dair kaleme aldığı analize yer verildi.
 
Aylık kadın gazetesinin toplum-yaşam sayfasında ise Dicle Arya ile Sorxwîn Avesta’nın anı yazılarına yer verildi.