Katledilen Pakistan için eylem yapanlara ceza isteniyor

  • 09:05 22 Eylül 2023
  • Hukuk
Öznur Değer
 
MÊRDÎN - Mehmet Emin Öner tarafından katledilen Pakistan Demir için gerçekleştirilen eyleme katılan Pakistan’ın annesi ve 4 kardeşi ile birlikte HDP Mêrdîn İl Eşbaşkanı Berivan Bahçeci’nin de bulunduğu 10’u kadın 12 kişi hakkında dava açıldı.
 
Mêrdîn'in Kerboran (Dargeçit) ilçesinde 16 Eylül 2022 tarihinde imam nikahıyla evli olduğu ve hakkında defalarca uzaklaştırma kararı verilen Mehmet Emin Öner tarafından katledilen Pakistan Demir için 19 Eylül 2022’de yürüyüş gerçekleştiren 10’u kadın 12 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme ve bunların hareketlerine katılma” yönünden dava açıldı. 
 
3 sayfalık iddianame 
 
Aralarında Pakistan’ın annesi Naime Demir ve kardeşleri Gülistan Akipa, Cemile Demir, Berivan Demir, Mehmet Selim Demir ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn İl Eşbaşkanı Berivan Bahçeci’nin de bulunduğu Eylem Amak, Beyaz Unay, Şafia Büyük, Rihan Unay, Medine Tokgöz ve Mehmet Şerif Acar hakkında Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme ve bunların hareketlerine katılma” yönünden 3 sayfalık iddianame düzenlendi. 10’u kadın 12 kişi hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
Katledilen kadının taziyesine yürümek suç!
 
Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede şu ifadelere yer verildi: “19 Eylül 2022 tarihinde Dargeçit ilçesinde kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma olayının meydana geldiğini Dargeçit İlçe Emniyet Amirliğince Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesi üzerine soruşturmaya başlanıldığı, olay tarihinde Dargeçit Ilısu yolu üzerinde bulunan Bağözü Mahallesi yol ayrımında eşi Mehmet Emin Öner tarafından öldürülen Pakistan Öner isimli şahsın cenazesiyle ilgili olarak Tepebaşı Mahallesi 232. Sokak üzerinde bulunan Mahla Baskıl Taziyeevinde bulunan yaklaşık 150 kişilik kadın grubunun cinayeti protesto etmek amaçlı Turgut Özal Caddesine çıkarak yürüyüş yapmaya başladığı, gösteri yürüyüşü hakkında Mardin Valiliğinin yasaklama kararı olduğunun söylendiği, yaklaşık 150 kişilik kadın grubu kontrolsüz şekilde Turgut Özal Caddesi üzerinden ‘Kadın şiddetine hayır’, ‘Jin, jiyan, azadi’ sloganları söyleyerek yürüyüşlerine devam ettikleri, bunun üzerine gruba Dargeçit İlçe Emniyet Amirliğince gerekli uyarılar yapıldığı, grup Turgut Özal caddesi Şalker Sokak ve Kılavuz Caddesi üzerinde yolu kısmen araç trafiğine kapatarak ‘kadına kalkan eller kırılsın’, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ sloganlarıyla Kılavuz Caddesi üzerinde bulunan Pakistan Öner’in mezarının bulunduğu Seyit Hasan Mezarlığı'na yürüyüşün devam ettiği şüphelilerin de aralarında bulunduğu gruba defaatle uyarı ve engellemelere rağmen şahısların yürüyüşe devam etmek amacıyla kolluk kuvvetlerinin üzerlerine doğru yürüdükleri ve polis barikatlarını zorlamalarına müteakip, grubun tekrar yasaklama kararının hatırlatılması ve dağılmalarının gerektiği söylenmelerine rağmen dağılmadıklarının belirtildiği …  Şüphelilerin, Mardin Valiliği tarafından toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin kısıtlanmasına yönelik yayınlanan genelge kapsamında şüphelilerin de aralarında bulunduğu grubun ilgili kararın okunması ve defaatle uyarı ve ikaz edilmelerine rağmen söz konusu yürüyüşü yaparak üzerlerine atılı bulunan ve sübuta erdiği hususunda yeter şüphe ve delil bulunan suçlarından cezalandırılmaları talep olunur.”
 
İlk duruşma 8 Kasım'da
 
İfadesi alınmayan Şafia Büyük ve Rihan Unay hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verilirken, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme ve bunların hareketlerine katılma” yönünden kadınlar hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istenilen iddianamenin ilk duruşması 8 Kasım’da Mardin 1’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.
 
Ne olmuştu?
 
Mêrdîn’in Kerboran ilçesine bağlı Zengan Mahallesi’nde 16 Eylül 2022'de, imam nikahıyla evli olduğu ve hakkında defalarca uzaklaştırma kararı çıkarılan Mehmet Öner, Pakistan Demir’i (34) “başındaki örtüyü açtığı” iddiasıyla katletti. Katledilen Pakistan Demir için kadınlar yürüyüş yaptı. Pakistan için kurulan taziye evi önünde toplanan kadınlar, Seyit Hasan Mezarlığı’na doğru ellerinde Pakize'nin fotoğraflarıyla zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kadınlar sık sık, "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana jinan", "Kadına uzanan eller kırılsın" ve "Erkek vuruyor, devlet koruyor" sloganları attı. Kadınların yürüyüşü polisler tarafından engellenmek istenirken, kadınlar ısrarla yürümeye devam etti. 
 
Fail Mehmet Emin Öner hakkında ise “eşe karşı kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. 20 Mart’ta Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında fail hakkında “eşi ve yakını kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.