İnsan hakları savunucuları beraat etti

  • 13:43 18 Eylül 2023
  • Hukuk
 
 
WAN - İki yılı aşkın bir süredir yargılanan insan hakları savunucuları Sevim Çiçek ve Hüseyin Yaviç hakkında beraat kararı verildi. 
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Wan Temsilcisi  Sevim Çiçek ve TİHV Başvuru Hekimi Hüseyin Yaviç, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten yargılandıkları davadan beraat etti. Van 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'inde bugün görülen duruşmaya Sevim, Hüseyin ve avukatları hazır bulunurken birçok gazeteci ve hak örgütü temsilcileri de katıldı. 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Sevim ve Hüseyin'in önceki savunmalarını tekrarladı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti ve savcı "Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet" suçlamasına dair "gösteri ve yürüyüş"ün anayasal bir hak olduğunu dile getirdi. Heyet, Sevim ve Hüseyin hakkında beraat kararı verdi. 
 
Ne olmuştu? 
 
Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Dr. Rümeysa Berin Şen'in ölümüne ilişkin 2021’de Wan'da yapılmak istenen basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle TİHV Wan Temsilcisi Sevim Çiçek ve başvurucu Doktor Hüseyin Yaviç hakkında valiliğin"eylem etkinlik yasağı" kararını ihlal ettikleri öne sürülerek dava açılmıştı. İki yılı aşkın bir süredir tutuksuz yargılanan Sevim ve Hüseyin bugün bir kez daha mahkeme önüne çıktı.