Cansu'nun failinin yargılandığı dava ertelendi

  • 17:12 2 Haziran 2023
  • Hukuk
 
 
 
İZMİR - Cansu Geyik'i katleden Metin Aydoğdu hakkında görülen davada, savcı fail için ağırlaştırılmış müebbet ceza verilmesini ve takdiri indirimi yapılmamasını talep etti.
 
İzmir’de 20 Mayıs 2022’de Cansu Geyik’i boşanma aşamasında olduğu ve koruma kararı aldırdığı Metin Aydoğdu tarafından katledilmesi üzerine açılan davanın üçüncü duruşması İzmir 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Kasten öldürme” ve “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılanan fail, avukatı ve ailesi duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya, taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, Cansu’nun ailesi ve avukatı katıldı.
 
‘Kadınlar örgütlenmeyi seçiyor’
 
Duruşma öncesi İzmir Kadın Meclisi, Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu Adliye önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını kadınlar adına Kadın Meclislerinden Tülin Polat okudu. Kendi hayatına dair karar aldığı için fail erkek Metin Aydoğdu tarafından koruma kararına rağmen katledildiğini ve Cansu’nun annesini de ağır yaraladığını dile getiren Tülin, açıklamada Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine de değindi. Tülin, “Bir seçim yaşadık. Meclis tarihinin en gerici kadın düşmanları parlamentoya girdi. Bu plandan sonra yılgınlık yerine yeni dönemde Meclis çatısı altında örgütlenmeyi seçiyor” dedi. Tülin katledilen kadınların ailelerinin yanında olmaya, şüpheli kadın katliamlarının açığa çıkarılana kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.
 
‘Tanık konuşmaları hatırlamadığını iddia etti’
 
Açıklamanın ardından mahkeme salonuna geçildi. Duruşma kimlik tespiti ile başladı. Duruşmada ilk olarak dinlenen fail erkek savunmalarını yineledi. Ardından tanık olarak dinlenen Cansu’nun alt kat komşusu Cansu’nun, fail tarafından şiddet gördüğünü belirtti. Dinlenen diğer tanıklardan Cansu’nun halası failin kendi suçunu meşrulaştırmak için Cansu'yu hedef aldığını kaydetti. 
 
Mahkemede fail erkeğin katliam sonrasında telefonla aradığı erkek de dinlendi. Tanık, fail ile değil failin amcası ile samimi olduğunu, konuşmada ne geçtiğini hatırlamadığını iddia etti.
 
İfadelerin ardından mütalaa veren savcı failin "eşi kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ceza verilmesini ve takdiri indirimi yapılmamasını talep etti.
 
Mahkeme heyeti ise tarafların son savunmalarının yapılması taleplerini kabul ederek duruşmayı 7 Temmuz'a erteledi.