Adliyelerde çok sayıda dava

  • 09:50 28 Mayıs 2023
  • Hukuk
 
AMED - 29 Mayıs-02 Haziran haftasında birçok kentte hem mücadele eden kadınların hem de şiddet faillerinin yargılandığı davalar görülecek.
 
Kurdistan ve Türkiye kentlerinde kadınlar erkek-devlet şiddetine karşı mücadelelerini sürdürürken, bu alanlardan biri de yargı. Şiddetin meşrulaştırılmasına ve kadın mücadelesinin yargılanmak istenmesine karşı kadınlar her hafta olduğu gibi 29 Mayıs-02 Haziran haftasında da çok sayıda davayı takip edecek.
 
Bu hafta görülecek davalardan bazıları şöyle:
 
29 Mayıs: Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) boşandığı Vedat Atik tarafından 15 Aralık 2013’te katledilen Serpil Erfındık’a yönelik yeterli tedbirleri almayarak ihmali olduğuna karar verdiği kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 4'üncü duruşması İzmir 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
30 Mayıs: 25 Kasım dolayısıyla katledilen kadınları anmak için Sakine Cansız’ın fotoğrafını ağaca asan Barış Annesi Bedia Gökguz hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
30 Mayıs: Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde 14 Mayıs 2022’de Sakine Kültür’ü işkence ile katleden Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın’ın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
31 Mayıs: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 28 Temmuz 2017’de yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri ile Jineoloji dergisi çalışanı Şeyma Kantarcı ve Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül’ün de aralarında olduğu 17 kişinin “örgüte üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 19’uncu duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
1 Haziran: Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden 1 Aralık 2023 tarihinde tahliye edilir edilmez yeniden gözaltına alınıp 5 Aralık’ta tutuklanan 30 yıllık tutsak Şadiye Manap hakkında, “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla açılan davanın ikinci ve karar duruşması Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
1 Haziran: HDP İzmir il binasına 17 Haziran 2021'de Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz'ın babası Abdülillah Poyraz hakkında dava açılmasını eleştiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin hakkında açılan davanın 2’nci duruşması İzmir 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
1 Haziran: Gazeteci Sadiye Eser'in de aralarında bulunduğu 33 kişinin "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı davanın 24’üncü duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.