Avukat Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet

  • 15:02 27 Mayıs 2023
  • Hukuk
 
 
İSTANBUL - Tuzla’da avukat Dilara Yıldız’ı katleden TSK’de bomba imha uzmanı olan fail Oktay Dönmez’in yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezası verdi.
 
İstanbul’un Tuzla ilçesinde 10 Ocak 2022’de avukat Dilara Yıldız'ı bir kafede alıkoyduktan sonra katleden Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) bomba imha uzmanı olarak görev yapan Oktay Dönmez’in yargılandığı davanın 4’üncü duruşması, Anadolu Adliyesi 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Dilara’nın avukatları hazır bulunurken, çok sayıda meslektaşı ve kadın örgütü temsilcileri de duruşmada yer aldı. Fail Oktay Dönmez de duruşmaya katıldı.
 
Dilara’nın annesi: Ömür boyu ceza almasını istiyorum
 
Duruşmada söz verilen Dilara’nin annesi Elvan Akyel, “Benim çocuğumu öldürmek için öldürdü. Çocuğumla hiçbir gönül bağı yoktu. Benim çocuğumu yok etti. Ömür boyu ceza almasını istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Fail inkarda ısrarcı!
 
Fail ise bir kez daha bilindik cümleler kurarak Dilara’yı katlettiğini inkar etti.
 
Ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezası
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, fail Oktay Dönmez hakkında “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbete, “nitelikli yağmaya teşebbüs” suçundan 9 yıl, “kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 6 yıl, “konut dokunulmazlığının ihlali” suçundan 1 yıl 6 ay, Atakan Günay'a yönelik “silahla tehdit” suçundan 2 yıl 6 ay, “6136 Sayılı kanuna muhalefet” suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi. Fail Oktay Dönmez hakkında toplamda ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıl hapis cezası verildi.
 
Ne olmuştu?
 
Avukat Dilara Yıldız 10 Ocak 2022 tarihinde, İstanbul Tuzla’da daha önce sözlü olduğu, 6 kez hakkında şikayetçi olduğu ve tehditlerine maruz kaldığı Oktay Dönmez tarafından katledildi. 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) girerek uzman çavuş olduğu ve 2021’in Aralık ayında sözleşmesinin yenilenmediği bilinen fail Oktay Dönmez, “tasarlayarak öldürme”, “silahla yağmaya teşebbüs” ve “silahla cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından tutuklanmıştı.
 
Polisler saklanmış!
 
Dilara’nın kardeşi Merve Yıldız ise 20 Ocak 2022’de ajansımıza verdiği röportajda, “Silahı çıkarttığında polisler saklanmışlar. Ablama 5 kurşun atılmış. Yere düşmüş kurşun sıkmaya devam etmiş. Polislerin gözünün önünde ve hiçbir müdahale edilmemiş. Katletmeye çalıştıktan sonra müdahale etmiş polisler” sözleriyle failin cezasızlık politikasına güvenerek polislerin karşısında Dilara’yı katlettiğini ve polislerin de “saklandığı” bilgisini paylaşmıştı.
 
‘Tuzak kurdu’
 
24 Şubat’ta görülen davanın üçüncü duruşmasında ise Dilara’nın kardeşi Merve, failin ablasına mermi fotoğrafı gönderdiğini dile getirmişti. Yine Dilara’nın annesi Elvan da, “Çocuğuma tuzak kurdu ve öldürdü” demişti. Dilara’nın avukatı Özgür Deniz Adalı da failin yaptığı arama geçmişine dikkat çekerek, “‘Mafya’, ‘infaz’, ‘Anadolu Adliyesi’, ‘evinde pusu kurdu’, ‘kişinin konumunu bulma’ gibi arama sonuçları var. ‘Anksiyete nedir’ diyerek de internet araması yapmış. O kadar güzel bir plan yapmış ki ‘Kaygı bozukluğu muymuş neymiş bende ve Dilara'da da var’ demişti geçen celse. Tek sığındığı mesele psikolojisinin yıpranmış olması. Psikolojisinin yıpranmadığı da belli” sözlerini kullanmıştı.
 
Psikolojisi bozukmuş!
 
Fail tüm duruşmalarda askerlikten dolayı silah taşımaya alıştığını ve psikolojisinin bozuk olduğunu iddia ederek bilindik fail cümleleri ile Dilara’yı katlettiğini inkar etmişti. Son duruşmada ayrıca baroların ve derneklerin duruşmaya katılma talepleri, “suçtan zarar görmediği” gerekçesiyle reddedilmişti. Bu karara ilişkin de Dilara’nın meslektaşları tepki göstererek mücadelelerini sürdüreceklerinin mesajını vermişti.