Katledilmek istenen Rozerin’in ailesi de tehdit edildi!

  • 13:19 25 Mayıs 2023
  • Hukuk
 
AMED - Hêne ilçesinde Rozerin Yıldız’ı katletmeye çalışan bekçi Özcan Yıldız’ın yargılandığı davanın görülen duruşmasında, Rozerin’in ailesi, failin yakınları tarafından tehdit edildiğini aktardı.
 
Amed’in Hêne (Hani) ilçesinde boşanma aşamasında olduğu Rozerin Yıldız’ı katletme girişiminde bulunan bekçi Özcan Yıldız’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Rozerin’in anne ve babası ile avukatları, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Aile ve Sosyal Hizmetler Diyarbakır İl Müdürlüğü vekili, Rosa Kadın Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği(ÖHD) ile failin avukatı katıldı. Fail tutuklu bulunduğu cezaevinden getirilerek duruşma salonunda hazır edildi.
 
Takım elbiseli tanık konuştu! 
 
Duruşma fail Özcan Yıldız’ın abisi Gürhan Yıldız’ın tanık olarak dinlenmesiyle başladı. Olay sonrasında faille olan telefon konuşmalarını anlatan tanığın giydiği takım elbise ise dikkat çekti.
 
Aile üyeleri sanık yakınları tarafından tehdit edildi! 
 
Tanık ifadelerinin ardından söz alan Rozerin’in annesi Şükran Atlı ve Babası Bedri Atlı, kızlarına yöneltilen suçlamanın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Tanık beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden aile, duruşmadan günler önce faile yakın kişilerin evlerine gelerek kendilerini tehdit ettiği bilgisini paylaştı. Bedri Atlı evlerine gelen kişilerin kendilerini, “Eğer şikayetinizden vazgeçmezseniz oğlunuzu da öldürürüz” şeklinde tehdit ettiğini söyledi. 
 
Avukatlar tehdide dair suç duyurusunda bulunacak! 
 
Daha sonra söz alan Rozerin Yıldız’ın avukatı, failin tutukluluk halinin devamını talep ederek, aileye yönelik tehdide dair ise savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da dosyadaki eksik hususların giderilmesi ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. 
 
Failden bilindik savunma! 
 
Fail avukatının da söz aldığı duruşmada dinlenen fail Özcan Yıldız, mağdur olduğunu iddia ederek, intihar etmek isteyen Rozerin’i engellemek isterken silahın kendiliğinden ateş aldığını öne sürdü.
 
Rosa Kadın Derneğinin müdahil olma talebinin reddedildiği davada mahkeme heyeti, failin tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki eksik hususların giderilmesi için 12 Ekim’e ertelemeye karar verdi.