Yaşam savunucularının davası ertelendi

  • 16:32 27 Mart 2023
  • Hukuk
 
MUĞLA - Akbelen Ormanları’nı savunan iki kadın hakkında görülen dava ileri bir tarihe ertelendi. 
 
Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mevkiinde bulunan Akbelen Ormanı’nın Yeniköy Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlanması için kesilmesine karşı direnen Gülören Demir ve Füsun Ergün’e açılan davanın 6'ncı duruşması Milas 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı taraf avukatları, Gülören ve Füsun hazır bulunurken, duruşmayı Muğla Barosu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube temsilcileri de gözlemci olarak takip etti.
 
‘Şikayetçilerin ifadelerinin alınması talep edildi’
 
Kadınların avukatları özel mülkiyete izinsiz girildiği yönündeki iddialara dair söz konusu olan yerde keşif yapılmasını istedi. Hiç ifade vermeyen müştekinin dinlenmesini, diğer şikayetçi için de eksik alınan ifadesinin yeniden alınmasını ve ifade alınırken çağrılmalarını isteyen avukatlar Anayasa Mahkemesi'ndeki (AYM) bireysel başvuru dosyasının getirtilmesini talep etti.
 
Mahkeme başkanının mazeretli olarak katılmadığı duruşmada geçici olarak görevlendirilen hakim, taleplerin mahkeme başkanı tarafından karar verilmesi için duruşmayı işkence görenlerle mücadele ve dayanışma günü olan 26 Haziran'a erteledi.
 
‘Doğa hakkı savunusu yargılanamaz’
 
Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması düzenlendi. Burada söz alan  Füsun, "doğa hakkı savunusu yargılanamaz. Yargılamaya çalıştıkları şey bu. Bizi yıldıramayacaklar. Ağaçları kesenleri yargılasınlar. Bunu her zaman yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz”  dedi. 
 
‘BM yetkilileri de davayı takip ediyor’
 
Sağlıklı çevrede eşit, adil insanca yaşam için mücadele verdiklerini ve insan hakları savunucusu olduklarını dile getiren TİHV Temsilcisi Coşkun Üsterci ise “BM İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Akbelen Ormanı'nda direnen ve madencilerin ormanı yok etmesine karşı direniş gösteren insan hakları savunucularının yanında olduğunu ve davayı özel olarak takip ettiğini duyurdu. İnsan hakları savunuculuğunu bir referans kavramı olarak gerilere düştüğü, insan hakları kavramının ayaklar altına alındığı bir ülkede ve dünyada yaşıyoruz. Bu uluslararası dayanışmanın önemi çok büyük” diyerek davayı takip edeceklerini söyledi.