İki tutsağın daha infazı yakıldı

  • 11:00 27 Mart 2023
  • Hukuk
 
ANKARA - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan müebbet hapis cezası alan Sermin Demirdağ ve Medine Yaklav’ın tahliyesi “iyi halli olmadığı”  iddiasıyla 3 ay ertelenerek infazları yakıldı.
 
1 Ocak 2021’de İnfaz Yasası’nda yapılan değişiklik ile birlikte yürürlüğe giren İdare ve Gözlem Kurulu kararı gerekçe gösterilerek cezaevinde bulunan birçok tutsağın tahliyesi engellendi. Tutsakların “iyi halli olmadığı” öne sürülerek, kurul kararları soyut gerekçeler ile oluşturuluyor. Kişisel görüşleri “suç” olarak raporlara yansıtılıyor.
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan müebbet hapis cezası alan Sermin Demirdağ ve Medine Yaklav’ın tahliyesi “iyi halli olmadığı” iddiasıyla 3 ay ertelenerek infazları yakıldı.  Amed’de 1993 yılında tutuklanarak müebbet hapis cezası alan Sermin, Amed, Batman, Sivas ve Burdur cezaevlerinde kaldı. Son olarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Sermin’in 7 Mart’ta tahliyesi gerçekleşmesi gerekirken İdare ve Gözlem Kurulu’nun 23 Şubat tarihli değerlendirme raporu gerekçe gösterilerek tahliyesi 3 ay ertelendi.
 
Değerlendirme raporunda çelişkiler
 
Değerlendirme raporunda işlediği iddia edilen “suç” ve buna bağlı olarak açılan disiplin soruşturması tarihleri arasındaki çelişki dikkat çekti. “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2021’de başlatılan soruşturma gerekçesindeki söz konusu suçun 7 Ekim 2022’de yapıldığı bilgisi yer aldı. İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararına itiraz eden Sermin’in itirazı ise Ankara 2’nci İnfaz Hakimliği tarafından reddedildi.
 
Tutsak Medine Yaklav ise 1993’te Amed’de tutuklandı. 1 Nisan’da tahliye olması gereken Medine'nin de infazı İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararı gerekçe gösterilerek yakıldı. Raporda, Medine'nin daha önce beraat ettiği disiplin soruşturması gerekçe olarak yer aldı.