Tecavüz faili iki askerin duruşması ertelendi

  • 07:57 17 Mart 2023
  • Hukuk
WAN – Wan’da L.M.’ye tecavüz suçundan tutuklu yargılanan sözleşmeli er Ahmet Can D. ve Oğuzhan K.’nin yargılandığı dava ileri bir tarihe ertelendi. 
 
Wan’da (Van)  4 Ocak tarihinde Serava (Saray) ilçesi sınırında Afganistan vatandaşı L.M’nin, İran'a deport işlemleri sırasında iki sözleşmeleri er Oğuzhan K. Ve Ahmet Can D.’nin, L.M.’ye yönelik tecavüz suçundan  tutuklu yargılandıkları davanın ilk duruşması dün görüldü. Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada fail Oğuzhan K.  ve Ahmet Can D. hazır bulunurken, L.M.,  Adli Görüşme Odası’ndan (AGU) video konferans yöntemi ile duruşmaya bağlandı. Duruşmaya, Van Baro Başkanı ve baro avukatları da katıldı. 
 
Faillerden bilindik ifadeler 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz alan L.M., faillerin kendisini darp ederek tecavüz ettiklerini anlattı.  Ardından faillerden Oğuzhan K. ve Ahmet Can D., ifadelerinde bilindik ifadelerle kendilerini aklamaya çalıştı. 
 
Duruşmada söz alan Van Baro Başkanı Sinan Özbasar, davaya müdahillik talebinde bulundu. Sinan, cezasızlık politikası sonucunda ihlallerin arttığını ifade ederek, baroların hukuk üstünlüğünü korumak ve insan haklarını savunmakla yükümlü olduklarını belirtti. 
 
Mahkeme heyeti, baronun müdahillik talebini “suçtan doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle reddetti. 
 
Duruşma ertelendi
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, faillerin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.