Barış Anneleri’nin davasında bilirkişi raporu beklenecek

  • 17:04 7 Şubat 2023
  • Hukuk
 
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı başlayan açlık grevine destek verdikleri için yargılanan 11’i Barış Annesi 13 kişinin duruşması, bilirkişi raporunun beklenmesi üzerine 8 Mayıs’a ertelendi.
 
Ek bilirkişi raporunun hazırlanması talebinin reddedildiği Barış Annelerinin yargılandığı davanın duruşması, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için ileri bir tarihe ertelendi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutulmasına karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde 8 Kasım 2018’de başlatılan açlık grevi eylemlerinin sürdüğü 10 Mayıs 2019’da, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde gerçekleştirilen dayanışma eylemine yönelik polis saldırısında, 11 Barış Annesi ile gazeteciler İrfan Tunççelik ve Ümit Turhan Coşkun gözaltına alınmıştı. 13 kişi hakkında "Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek" ve "Örgüte üye olmamak ile birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla açılan davanın 4’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Barış Annelerinin katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. Ardından mahkemeye geçildi.
 
Mahkeme heyeti, dağılma anonsu yapılıp yapılmadığının, bu anonsun duyulabilir olup olmadığının ve polise “mukavemet” gösterilip gösterilmediğinin belirlenebilmesi için bir önceki celse istediği ek bilirkişi raporunun dava dosyasına gelmediğini paylaştı.
 
Gazetecilerin ekipmanları hala verilmedi
 
Söz alan avukatlar ise gazeteci müvekkillerine ait adli emanette tutulan fotoğraf makinesi ve bilgisayarların verilmesine dair daha önce iki defa ara karar oluşturulduğunu ancak hala ekipmanların verilmediğini aktardı. Daha sonra iddia makamı da eksik hususların giderilmesini istedi.
 
Bilirkişi raporu beklenecek
 
Ara kararını oluşturan mahkeme heyeti, avukatların talebi ve bilirkişi raporunun beklenmesi yönünde karar vererek duruşmayı 8 Mayıs’a erteledi.