Çağlar Demirel’in duruşması ertelendi

  • 13:38 2 Şubat 2023
  • Hukuk
 
 
AMED - HDP eski Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in görülen duruşmasında mahkeme heyeti avukatın taleplerini kabul ederek duruşmayı erteledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in "Cumhurbaşkanı'na hakaretten" dolayı yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Çağlar ve avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu. 
 
Talepte bulundu
 
Duruşmada savunma yapan Çağlar, konuşmanın yapıldığı dönemde HDP Amed Milletvekili ve HDP Grup Başkanvekili olduğunu söyledi. Milletvekili olarak halkın iradesine her yerde temsil etmek ile görevli olduğunu kaydeden Çağlar, Cumhurbaşkanına yönelik sarf ettiği ve suç unsuru olarak gösterilen konuşmanın aynısını daha önce TBMM kürsüsünde söylediğini hatırlattı. Meclis kürsüsünde, yasama sorumsuzluğu kapsamında yaptığı konuşmaların aynısını dışarda da ifade ettiğini belirten Çağlar, suçlama konusu yapılan konuşmasındaki ifadelerin aynısını daha önce Meclis’te söylediğini ve yaptığı konuşmaların dökümlerinin Meclis’ten istenmesini talep etti. Tahliye olduktan 1 hafta sonra hakkında bu davanın açıldığına dikkat çeken Çağlar, “Dava konusu yapılan bu konuşma nedeniyle daha önce 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandım, bu nedenle bu dava mükerrerdir.  Yaptığım konuşmanın içerisinde herhangi bir suç unsuru yoktu, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapıldı. Bu konuşmada yaptığım şey Cumhurbaşkanı'nın bize karşı söylediği sözleri ona iade etmektir. AİHM Cumhurbaşkanı'na hakaret davasında hak ihlali verdiği Vedat Şorli kararına bakabilirsiniz. Suçlama konusu yapılan konuşmayı siyasetçi olduğumdan kaynaklı düşünce, ifade özgürlüğü ve yasama sorumsuzluğu kapsamında yaptım” dedi.
 
‘Derhal beraat edilmeli’
 
Çağlar’ın avukatı Serdar Çelebi ise Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu kamuoyunda ve hukuk camiasında tartışma konusu olduğunu ifade ederek, “Erdoğan’ın hakaret ettiği sözleri ona söylemek hakaret mi bunun tartışılması gerekir. Bunun hakaret sayılması başla başına sıkıntılı. Anayasa’nın 90’ıncı Maddesine göre AİHM’in verdiği kararlara uyulması yasal bir zorunluluktur. AİHM Şorli Türkiye kararında TCK 299’da düzenlenen Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu nedeniyle yargılama yapılmaz. Derhal hakkında beraat kararı verilmelidir. Mahkeme AİHM Şorli Türkiye kararını Adalet Bakanlığı’ndan talep edebilir. Müvekkilim daha önce 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava dosyası ile milletvekili olduğu dönemde Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmaları TBMM’den talep edebilirsiniz” sözlerine yer verdi. 
 
 İddia makamı, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesini istedi. 
 
Talepler kabul edildi
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, Adalet Bakanlığı’ndan AİHM Vedat Şorli Türkiye kararının bir örneği ile Çağlar’ın Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmaların bir örneğinin TBMM’den istenmesine karar verdi. 
 
Mahkeme ayrıca Çağlar’ın daha önce 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava dosyasının da bir örneğinin istenmesine, ve duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. 
 
Bir sonraki duruşma 23 Mayıs’a ertelendi.