6 çocuğun katledildiği yangında müftüye 'iyi hal' indirimi

  • 13:13 1 Şubat 2023
  • Hukuk
 
AMED - Pasur’daki Kur'an kursunda çıkan yangın sonucu 6 çocuğun katledilmesi, 6'sının yaralanması nedeniyle dönemin Kulp İlçe Müftüsü fail Selahattin Özçelik'e 14 yıl hapis cezası veren mahkeme, bu cezayı “iyi hal" indirimi ile 11 yıl 8 aya düşürdü. 
 
Amed'in Pasur ilçesi Karaağaç Köyü Kuran Kursu’nda 1 Aralık 2015'te 6 çocuğun yanarak katledildiği, 6 çocuğun da yaralandığı yangın nedeniyle "taksirle birden çok kişinin ölmesi ve yaralanmasına" neden olmaktan yargılanan dönemin Kulp Müftüsü fail Selahattin Özçelik'e 14 yıl hapis cezası verdi. Mahkemede, Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun'un "taksirle ölümüne neden olmaktan", Cihan Işık, Zeki Işık, Abdullah Tekin, Mahsun Bayka, Abdullah Taş ve Mehmet Mensur Bayka'nın "taksirle yaralanmasına neden olmaktan" Selahattin Özçelik'e verdiği cezada 1 yıl 4 ay "iyi hal" indirimi uygulayarak, cezayı 11 yıl 8 aya düşürdü.
 
Kulp İlçe Müftülüğü sorumlu görüldü
 
Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, fail Selahattin Özçelik katılmazken iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunarak, Kur'an kursunun resmî Kur'an kursu olduğunu ancak yatılı Kur'an kursu olmamasına rağmen öğrencilerin yatılı kaldığını kaydetti. Öğrencilerin soğuktan korunmak için elektrikli sobayla ısındıklarını, yangının da düzenli olmayan elektrik tesisatına bağlı elektrik sobasından çıktığının bilirkişi raporuyla tespit edildiğini kaydetti. Bilirkişinin Kur'an kursunda, elektrik sayacı bulunmadığı ve elektriğin kaçak kullanıldığı ve elektrik panosunda mesken kullanımı için akım düzenleyicinin bulunmadığı yönündeki tespitine işaret eden savcı, bilirkişinin Kur'an kursunun yangından 3 yıl önce faaliyete başladığı, yangına yönelik hiçbir önlem alınmadığı, bina tesisatlarının kurulmadığını, bundan Kulp İlçe Müftülüğü'nün sorumlu olduğuna dair raporuna dikkat çekti.
 
Ceza istedi
 
Bilirkişinin, fail Selahattin Özçelik'in iş güvenliğine dair yönetmelikte belirtilen güvenlik önlemlerini almadığı, buna ilişkin araç ve gereçleri yurtta barındırmadığı, sorumlu personel Faruk Işık'ın iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitmemesi nedeniyle faili asli kusurlu bulduğu yönündeki raporuna vurgu yapan iddia makamı, failin olaya ilişkin dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle çıkan yangına sebebiyet verdiğini belirtti. Selahattin Özçelik'in kusurlu hareketleri neticesinde Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun'un yaşamını yitirdiğini, Cihan Işık, Zeki Işık, Abdullah Tekin, Mahsun Bayka, Abdullah Taş ve Mehmet Mensur Bayka'nın da yaralandığını ifade ederek, failin "taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.
 
‘Gerekli tedbir alınmadı’
 
Çocukların avukatı Yunus Muratakan, beyan için süre taleplerinin bulunmadığını belirterek, "Kur'an kursunda gerekli tedbir, özen ve dikkat gösterilmediğinden müvekkiller katledilmiştir. Kendilerini savunamayacak çocukların orada bırakılıp diri diri hayatlarına son verilmesi sonucunda sanığın cezalandırılması gerekmektedir" dedi.
 
Failin avukatları Eyyüp Bulut ve Vahit Dursun, olayda müvekkillerinin bir kusurunun bulunmadığını  öne sürerek, mahkemenin aksi kanaatte olması durumunda müvekkilleri hakkında lehte olan tüm hükümlerin uygulanmasını istedi.
 
Mahkeme, fail Selahattin Özçelik'in "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğuna" kanaat getirerek, 14 yıl hapis cezası verdi. Failin mahkemedeki "olumlu hal ve davranışlarını" takdiri indirim sebebi gören mahkeme, faile verdiği 14 yılık hapis cezasında 1 yıl 4 ay indirime giderek, 11 yıl 8 aya düşürdü.
 
Mahkeme ayrıca, fail hakkında yurt dışı yasağı ve adli tedbir kontrolü uygulanmasına karar verdi.