Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi

  • 15:22 24 Ocak 2023
  • Hukuk
 
WAN - TJA aktivisti ve siyasetçi Sevil Rojbin Çetin’in duruşması bir kez daha ertelendi.
 
Hakkında “Örgüte üye olmak” iddiasıyla üst sınırdan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti tutuklu Sevil Rojbin Çetin’in karar duruşması Van 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Rojbin, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevinden duruşmaya katıldı. Öte yandan duruşmada avukatının yanı sıra, yakınları, TJA aktivistleri, HDP Kadın Meclisi üyeleri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyeleri ve birçok kadın hazır bulundu.
 
‘Kadın ve siyasetçi kimliği ile alanlarda oldum’
 
Savunma için söz alan Rojbin, “Ben politik ve siyasetçi bir kadın olmanın mücadelesini vermekteyim. Kadın mücadelesi ve demokratik siyasal alanlarda yer almış bir insanım. Bostaniçi ilçe başkanlığı yaptım. 2013'te Edremit Belediyesi'nden seçildim ve belediye başkanı olarak işimi yürüttüm. Bunlar komplo davası dışında bir şey değildir. Herkes biliyor ki TJA toplumsallaşan yasal ve demokratik bir kadın platformudur. Kadın dernekleri kapatılıp yok edilmeye çalışılıyor. Her gün onlarca kadın katlediliyor. Buna karşı mücadele etmek suç değildir. Ben bir kadınım ve 4 yıla aşkındır buradayım, benim yaptığım şey meşru savunma alanlarında mücadele etmektir” ifadelerini kullandı.
 
Ardından konuşan avukatı Ekin Yeter müvekkilinin kadın  mücadelesi yürüttüğü için hedef alındığını belirterek, bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Yapılan savunmaların ardından 5 dakikalık ara verildi. Mahkeme heyeti aranın ardından, geçici olduğunu gerekçe göstererek karar duruşmasını 23 Mart tarihine erteledi.