Polis işkencesinde ‘Soruşturmaya yer yok’ kararı!

  • 13:00 24 Ocak 2023
  • Hukuk
İSTANBUL - 25 Kasım Kadın Platformu, Taksim’de gerçekleştirdikleri yürüyüş ve eylemde Dilbent Türker’in bacağının kırılmasına ilişkin yaptıkları suç duyurusuna İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Soruşturmaya yer yok” kararı verildiğini paylaşarak, “Polisler kadar emri verenler de suçludur! Peşinizdeyiz” dedi.
 
25 Kasım Kadın Platformu, kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde İstanbul Taksim’de gerçekleştirdikleri yürüyüş ve eylemlerde maruz kaldıkları erkek-devlet şiddetine karşı 30 Kasım 2022 tarihinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde suç duyurularının ilkini gerçekleştirmişti. Eylemlerde bacağı kırılan ve ameliyat olmak zorunda kalan Dilbent Türker’in işkenceye maruz kalmasına ilişkin de İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü ile Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube Müdürü Muhammet Hanifi Zengin hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
 
‘Soruşturmaya yer yok’ kararı: Peşinizdeyiz!
 
25 Kasım Kadın Platformu’nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Dilbent'in bacağının kırılması üzerine amirler için yaptıkları suç duyurusuna İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verdiği kaydedildi. Paylaşımda, “Polisler kadar emri verenler de suçludur! Peşinizdeyiz!” denildi.