Mahkeme Sevim Akdağ'ı tahliye etmedi

  • 14:30 24 Kasım 2022
  • Hukuk
 
AMED - Açık tanık Kezban Kuday'a ait olduğu öne sürülen ifadelerle tutuklanan HDP eski MYK üyesi Sevim Akdağ, Kezban Kuday’ın, ifadelerin kendisine ait olmadığını söylemesine rağmen tahliye edilmedi.
 
Açık tanık Kezban Kuday'a ait olduğu öne sürülen ifadeler nedeniyle Diyarbakır'da 20 Mayıs'ta tutuklanan 10 kişi arasına bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski MYK üyesi Sevim Akdağ'ın "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Sevim ve avukatı Mehmet Öner hazır bulundu. Tanık olduğu belirtilen Kezban Kuday ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.
 
Tanık: Beyanları kabul etmiyorum
 
HDP'deki çalışmaları nedeniyle Sevim’i tanıdığını, herhangi bir örgütle bağlantısına tanık olmadığını belirten Kezban Kuday, “Bana okumuş olduğunuz beyanlar benim değildir. Ben bu beyanları kabul etmiyorum. Ben Sevim'in söylemiş olduğunuz herhangi bir faaliyetine şahit olmadım. Neden bu şekilde zapta yazılmış anlamış değilim. Bildiklerim bundan ibarettir" dedi.
 
İddia makamı tahliye istedi
 
İddia makamı Sevim’in tahliye edilmesi yönünde mütalaa verdi.
 
Kürtçe yaptığı savunma Türkçeye tercüme edilen Sevim ise Kezban Kuday'ı parti çalışmalarından tanıdığını, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti.
 
‘Beyanlar avukat huzurunda değil’
 
Sevim’in avukatı Mehmet Öner, müvekkilinin Kezban’a ait olduğu öne sürülen beyanlar üzerine tutuklandığına işaret ederek, beyanların 17'nci sayfaya kadar avukat huzurunda alınan beyanlar olduğunu, 17'nci sayfadan sonra ise avukatsız beyanlar olduğunu belirtti. Avukat huzurunda alınmayan beyanların hukuki geçerliliği olmadığını kaydeden Mehmet, beyanlar dışında dosyada delil olmadığını dile getirerek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 
Mahkeme heyeti, Sevim’in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Şubat 2023’e erteledi.