2 yıl önce katledilen Yasemin’in dosyasına gizlilik kararı

  • 10:29 28 Eylül 2022
  • Hukuk
 
DİYARBAKIR - Bismil’de 2 yıl önce kaybolan Yasemin Demir’in evli olduğu erkek ve akrabaları tarafından katledildiğinin ortaya çıkmasının ardından savcılık, dosyaya gizlilik kararı getirdi. 
 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 2 yıl önce yakınlarının kayıp ilanı verdiği 34 yaşındaki Yasemin Demir'in katledildiği 20 Eylül’de ortaya çıkmıştı. Cenazesi arazide toprağa gömülü halde bulunan Yasemin’in katledilmesiyle ilgili evli olduğu R.D. ile kardeşi  M.D. ve abileri M.D. ve M.A.D. gözaltına alınıp tutuklandı. 
 
Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı ve dosyada gizlilik kararı getirildiği öğrenildi. 
 
Ne olmuştu?
 
Bismil ilçesinde 9 Aralık 2020’de kaybolan Yasemin Demir için ailesi polise başvurarak, ilan verdi. Aile bireylerinin ifadeleri alınmasının ardından Yasemin’in 18 Mart 2021’de ‘Uyuşturucu madde ticareti yapmak’ suçundan cezaevine giren evli olduğu R.D.’nin bulunduğu Silivri Cezaevi’ne giderek avukat eşliğinde tekrar ifadesi alındı. R.D.’nin çelişkili ifadesi ve şüpheli tavırları nedeniyle soruşturmayı genişleterek, tekrar aile bireylerinin bilgisine başvurdu.
 
Yapılan görüşmelerde R.D.'nin kardeşi  M.D.,  Yasemin’in katledildiğini ve tehdit edildiği için kimseye olayı anlatamadığını itiraf ederek, cenazesinin ilçe dışında araziye gömüldüğünü söyledi. Belirlenen alanda yapılan aramada bir cenaze bulundu. Yapılan incelemede cenazenin Yasemin Demir’e ait olduğu tespit edildi.
 
Yasemin’in cenazesi otopsi için adli tıp kurumuna gönderildi. M.D. ile hapisten tahliye olan R.D. ve abileri M.D. ve M.A.D. gözaltına aldı. Failler çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.