Zaman aşımı riski olan Vartinis davası bir kez daha ertelendi

  • 17:32 22 Eylül 2022
  • Hukuk
 
KIRIKKALE - Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 yılında aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin katledilmesine dair görülen Vartinis davası bir kez daha ileri bir tarihe ertelendi.
 
Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 yılında aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin katledilmesine dair Yargıtay’dan dönen Vartinis davası Kırıkkale 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada katliamdan sağ olarak kurtulan Aysel Öğüt ve ailenin yakınları izlerken, dosya avukatları duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
 
Duruşma kimlik tespitinin ardından başladı.
 
Duruşmada ilk olarak söz alan avukat Kadir Karaçelik, davanın zamanaşımına uğrama ihtimalinin olduğunu vurgulayarak dönemin ilçe Jandarma Alay Komutanı olan fail Bülent Karaoğlu’nu hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.
 
‘Adalet Bakanlığı’ndan yargıya kadar herkesin ihmali var’
 
Davada etkin bir arama kararının gerçekleştirilmediğini ifade eden Kadir, “Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi bu adamın kaçması için imkan yarattı. 9 tane insan yakılarak öldürüldü. Vefat eden şahısların tek akrabası orada oturan kişilerdir. Adalet Bakanlığı’ndan yargıya kadar herkesin ihmali var. Kırmızı bülten çıkarmak için usulde engel bulunamamaktadır. Etkin bir soruşturma, etkin bir araştırma oluşturulsun. Sanığı huzurunuza getirmek yerine savunmasını İstanbul’dan talimatla aldınız. Bu şahsı neden huzura çıkarmıyorsunuz? Katalog suç olduğu halde ilk yargılamada tutuklama yapılmadı. İmza tedbiri önce konup sonra kaldırıldı. Tüm bu göstergeler cezasızlık politikasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor” dedi. 
 
‘Kırmızı bülten çıkarayım çıkarmayayım diye düşünüyorsunuz’
 
Katledilen Nasır ve Eşref Öğüt’ün akrabası olan Nurullah Öğüt, öldürülen astsubayın, fail Bülent Karaoğlu tarafından öldürdüğünü ifade etti. Bülent Karaoğlu’nun bir devlet yetkilisi olmadığına dikkat çeken Nurullah, “Altıncı duruşmada sahte bir yüzbaşı olduğunu belirtti. Onun rütbelerinin sökülmesi lazım ki bu duruşmaya gelebilsin. Bülent, astsubayı öldürdü.  Bülent Karaoğlu geliyor Mustafa’yı Altınova’nın içine alıyor. Bunun gidişi ve gelişi iki üç dakika. Silah sesinden 2,3 dakika sonra. Hem Mustafa’yı öldürüyor hem hanımının yanında yas tutuyor. Bülent Karaoğlu Altınova’da devlet kurdu. Bu adamın peşine düşmemiz lazım. Buraya 7 defa geldi. Biz dişimizi sıktık ve vurmadık. Bize zulüm yapmış siz hala kırmızı bülten çıkarayım çıkarmayayım diye düşünüyorsunuz. Bülent’in hiçbir yerde kanunla hareket etmediğini biliyoruz. Onun maaşına el koyun, rütbesine el koyun ki gelsin. O kanunu sizden bizden daha iyi biliyor. Emrinde 450 asker milletin evini yakıyor. Altınova’yı yakmak için bir algı yarattı” ifadelerini kullandı.
 
Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, Bülent Karaoğlu hakkında kırmızı bültenle aranması hususunun celse arasında değerlendirilmesine ve celse arasında gerekli işlemlerin tesis edilmesine karar verdi. 
 
Duruşma 20 Ekim saat 15.00’e ertelendi.
 
Ne olmuştu?
 
Muş Korkuteli ilçesine bağlı Vartinis Beldesi’nde 2 Ekim 1993 tarihinde yaşanan çatışmalarda bir astsubay yaşamını yitirmiş, çatışmanın ardından astsubayın cenazesini teslim alan askerler Vartinis’den geçerken havaya ateş açıp “Bu gece gelip köyünüzü yakacağız” diyerek bölgeden ayrılmıştı. Askerler 3 Ekim 1993 tarihinde beldeye gelerek “örgüte yardım ettikleri” iddiasıyla köyü ateşe vermişlerdi. Evleri ateşe verilen Nasır ve Eşref Öğüt çifti, en büyüğü 12 en küçüğü 3 yaşında olan 7 çocuğu ile beraber yangında yaşamını yitirmişti. Ateşe verilmiş evden sağ kurtulan tek kişi Aysel Ögüt oldu. Aysel, daha sonra olaya ilişkin suç duyurusunda bulundu.
 
Muş Cumhuriyet Başsavcılığı “Olayı PKK yaptı ve terör suçu” diyerek dosyayı görevsizlik kararı ile Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’na gönderdi. DGM Başsavcılığı “terör eylemi” olarak nitelendirdiği olay dosyasını “Failleri belli olmadığı” gerekçesiyle kapattı. Aysel, 2003 tarihinde Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde çıkarılan yeni yasalar ve insan hakları lehindeki olumlu gelişmeleri dikkate alarak yeniden suç duyurusunda bulundu. Başsavcılığın olaya ilişki soruşturma başlatması üzerine savcılık, iddialarda ismi geçen kişilerin askeri görevde olmaları nedeniyle Elazığ 8’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
Dosya 7 yıl boyunca askeri savcılıkta bekledi. Bunun üzerine Aysel, ailesi avukatları 2011 yılında yeniden savcılığa başvurdu. Muş Başsavcılığı yasa değişikliklerini dikkate alarak soruşturmayı yürütüp tamamladı. Dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy İlçe Jandarma Komando Bölük Komutanı Üsteğmen Hanefi Akyıldız, Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şerafettin Uz ve Gökyazı Karakol Komutanı Başçavuş Turhan Nurdoğan hakkında “kasten ev yakmak suretiyle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan dava açıldı.
 
“Güvenlik gerekçesiyle Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan davanın 1 Mart 2016’daki karar duruşmasında, dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Bülent Karaoğlu ile diğer 3 fail hakkında “delil yetersizliğinden” beraat kararı verildi. Karara, “yargılamanın eksik yürütüldüğü” gerekçesiyle itiraz edildi. Yapılan itirazı değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Fehmi Tosun, 2 Nisan 2018 tarihinde hazırladığı tebliğname ile dosyanın bozulmasını istedi. Savcılık tebliğnamesinde, yangının nasıl çıktığına dair güvenlik güçlerinin beyanları ve köylülerin anlatımları arasındaki tezatlıklara dikkat çekildi. 
 
Karar temyiz üzerine 2016 yılında Yargıtay’a geldi. Dosya, 5 yıldır Yargıtay'da bekletilmesi ardından karar çıktı. Yargıtay, katliamdan dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı yüzbaşı Bülent Karaoğlu'nun sorumlu olduğuna ve yerel mahkemenin Bülent Karaoğlu hakkında verdiği beraat kararını “köyün yakılması emrini Yüzbaşı Bülent Karaoğlu vermiştir” diyerek bozdu. Daire, ayrıca dava failleri arasında yer alan rütbeli 3 asker hakkındaki beraat kararını ise onadı. Karar ardından Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Eylül 2021 tarihinde görülen ilk duruşmada dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı verildi. Ancak Bülent Karaoğlu Eylül 2021 tarihinden bu yana yakalanamadı. Dava duruşması son olarak 5 Temmuz tarihinde görülmüş ve ertelenmişti.