İki gazeteci hakkında iddianame

  • 22:13 5 Temmuz 2022
  • Hukuk
İSTANBUL - DİAYDER Davası ile ilgili haber yapan gazeteci Canan Coşkun ile Halk TV’de bir programda davanın hakimi Akın Gürlek ile ilgili değerlendirmede bulunan gazeteci Barış Pehlivan hakkında iddianame hazırlandı.
 
İstanbul’da faaliyet yürüten Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAYDER) açılan davanın iddianamesinin haberi gerekçesiyle Gazeteci Canan Coşkun ile DİAYDER hakkında Halk TV’de yapılan bir programda yorumda bulunan Gazeteci Barış Pehlivan hakkında, “Terörle mücadelede görev alanları hedef göstermek” iddiasıyla iddianame hazırlandı.
 
Kürtçe hutbe ve vaaz vermenin yanı sıra katıldıkları TV programlarında yaptıkları açıklamalar ile birçok dernek faaliyeti nedeniyle 3 Temmuz 2021’de DİAYDER Başkanı Ekrem Baran, üye ve yöneticilerin yanı sıra toplamda 28 kişi gözaltına alındı. 9 Temmuz’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne çıkarılan Ekrem’in de olduğu 8 kişi tutuklandı.
 
Suç duyurusu
 
Aylar sonra hazırlanan ve savcı tarafından havuz medyaya servis edilen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de hedef gösterildiği iddianameyi haberleştirip sanal medyada paylaşan gazeteci Canan Coşkun ile gazeteci Barış Pehlivan hakkında iddianameyi kabul eden İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi eski başkanı Akın Gürlek suç duyurusunda bulundu.
 
Soruşturma başlatıldı
 
Suç duyurusu ardından Canan ve Barış hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın tamamlanması ile Canan ile Barış hakkında 12 Nisan 2022’de  “Terörle mücadele edenleri hedef göstermek” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede Canan’ın hala süren DİAYDER Davası ile ilgili yaptığı birçok haber suç unsuru olarak gösterilmeye çalışıldı.
 
Haberler suçlama konusu
 
Öte yandan Canan’ın yaptığı haberlerle ile Barış’ın ise yaptığı yorumlarla hakim Akın Gürlek’i hedefi haline getirdiği ileri sürüldü. İki gazeteci hakkında ceza talep edilen iddianame, 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.