HDP Turgutlu İlçe Eşbaşkanları hakkında karar

  • 21:59 5 Temmuz 2022
  • Hukuk
MANİSA - HDP Turgutlu İlçe Eşbaşkanları Naile Gümüştaş ve Hayri Bökü’nün tutuklu yargılandığı davada iki isme de hapis cezası verildi.
 
Manisa’da 14 Şubat'ta gözaltına alındıktan sonra 22 Şubat'ta “örgüte üye olduğu” iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Turgutlu İlçe Eşbaşkanları Naile Gümüştaş ve Hayri Bökü'nün yargılandığı davanın karar duruşması Manisa 3’üncü.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Hayri ve Naile ile avukatları hazır bulunurken, duruşmayı izleyen gazeteci İbrahim Cokun dışarı çıkarıldı.
 
Dosyada somut bir delil yok
 
Naile ve Hayri’ye telefon görüşmeleri, gazetecilerle yaptığı görüşmeler, parti faaliyetleri, HDP İzmir İl Örgütü’ne dönük saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine yapılan ziyaret ve HDP’li iki ailenin barıştırılmasına dönük etkinliğe katılmaları yeniden soruldu.
 
Avukatlar ise geçen duruşma savcının mütalaasının somut delillere dayanmadığını belirterek müvekkillerinin ifade özgürlüğü haklarının göz ardı edildiğini kaydetti.
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti “örgüt üyeliği” iddiasıyla Naile’ye 6 yıl 3 ay, Hayri’ye 6 yıl 10 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.
 
Naile ve Hayri’nin avukatları üst mahkeme olan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunacak.