ÇED davası görüldü: Karar 15 gün içinde açıklanacak

  • 19:08 5 Temmuz 2022
  • Hukuk
MUĞLA - Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’nda ekolojik tahribata neden olan ve Sinpaş GYO’ya satılan otel-devre mülk projesine ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali davası görüldü. Mahkeme heyeti kararı 15 gün içinde açıklayacak.
 
Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’nda 30 yıl önce başlatılan ve Sinpaş GYO’ya satılan otel-devre mülk projesine valiliğin verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için açılan dava Muğla 3’üncü İdari Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları katılırken duruşma öncesi Muğla İdari ve Vergi Mahkemeleri önünde Marmaris Kent Konseyi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Marmari, Menteşe ve Deştin Platformları basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
‘Haksız verilmiş bir kararın doğruluğa kavuşmasını bekliyoruz’
 
MUÇEP Marmaris Platformu öncülüğünde gerçekleşen açıklamaya siyasi partiler de destek verdi. İlk olarak konuşan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytek, ÇED kararının ve imar durum ruhsat belgesinin iptali için iki dava açtıklarını ve Milli Park’ta ekolojik yıkıma neden olan şirketlerin siyasi ilişkilere güvendiklerine dikkat çekti. MUÇEP Marmaris adına konuşan Halime Şaman ise, “Kazanacağımıza inanıyoruz. Bunun adalet tarafından, hukuk tarafından, mahkeme tarafından da gerçekleşmesini istiyoruz. Dosyamız delillerle dolu, ilgili kurumların kusurlarıyla dolu, haksız verilmiş bir kararın adalet mekanizmasıyla doğruluğa kavuşacağı günü bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Duruşmada yaşam savunucusu avukatlar “ÇED gerekli değildir” kararının usulsüz verildiğini belirterek gerekçelerini açıkladı ve kararın iptalini talep etti. Kararını açıklamayan mahkeme heyeti, gerekçeli kararın, adli tatile girilmeden, 15 gün içinde açıklanacağını söyledi.