Savcı tanığın değişen ifadelerini görmezden geldi

  • 19:31 22 Haziran 2022
  • Hukuk
 
ANTEP - Skuter ile evine dönen lise öğrencisi Ezgi Alya Yiğit'in yaşamını yitirdiği, Şimal Toprak'ın yaralandığı kazada sürücü çocuk hakkında hazırlanan iddianamede Ezgi, “asli kusurlu” gösterilirken, savcı “Polis beni yönlendirdi” diyen tek tanığın değişen ifadelerini görmezden geldi.
 
Antep'te skuter ile evine dönen lise öğrencisi Ezgi Alya Yiğit'in yaşamını yitirdiği, Şimal Toprak'ın yaralandığı kazanın ardından tutuklanan ve 1 ay sonra serbest kalan ehliyetsiz otomobil sürücüsü çocuk hakkında hakkında iddianame hazırlandı. Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde bulunan Anneler Parkı önünde 12 Nisan tarihinde gerçekleşen kazaya dair, Antep Cumhuriyet Başsavcılığı, çocuk hakkında "taksirle ölüm ve yaralanmaya neden olma” suçundan iddianame hazırladı. Çocuğun 2 yıldan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi. İddianamede çocuğun, 18 yaşından küçük olduğu, bu nedenle verilecek cezada 3'te 1 oranında indirim yapılması gerektiği de vurgulandı.
 
İddianame Antep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
'Kamera görüntüleri dosyaya eklenmedi'
 
Mezopotamya Ajansı'nda (MA) yer alan habere göre, iddianamede yaşamını yitiren Ezgi'nin “Asli kusurlu” olduğu iddia edildi. Ezgi'nin ailesinin avukatı Ergin Sözen, talepte bulundukları kamera görüntülerinin dosyaya eklenmediğini belirtti. Kazanın Şehit Kamil İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu yere 200 metre mesafede gerçekleştiğini belirten Ergin, “Emniyet binasının olduğu yerde nasıl kamera yok?” diye sordu.
 
'Polis beyanımı yönlendirdi'
 
Bilirkişi raporunun kaza anını gören bir kişinin beyanlarına dayanarak hazırlanıldığını aktaran Ergin, iddianamenin hazırlandığı bilirkişi raporuna dayanak yapılan tanığın beyanının sonradan değiştiğini kaydetti. Ergin, “Söz konusu tanık, ‘Ben olay anını gördüm. Ölen Ezgi benim arkadaşımdı ve olay anında şoktaydım. Polis benim beyanımı yönlendirdi. Benim ifadelerimi polisler yazdı’ diyor. Dosyanın içerisinde böyle bir beyan var. Bu beyan değişmesine rağmen iddianameyi hazırlayan savcılık bunu göz önünde bulundurmamış. Esasen bilirkişi raporunun dayandığı tek bir tanık var o da çürümüş oldu” diye konuştu.
 
'Sanığın dinlenmesi gerekiyor'
 
İddianamede yaşamını yitiren Ezgi'nin “ağır kusurlu” gösterildiğini söyleyen Ergin, “Çabamız, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak bu kişinin ağır cezayı alabilmesi için öncelikle kamera görüntülerinin bulunması, diğer tanıkların beyanlarının dikkate alınması” dedi. Kamera görüntülerinin bulunması için mahkemenin çalışma yapacağını ifade eden Ergin, “Araştırma yapacaklar. Eğer bir kazaya dair görüntülerin bulunduğu bir hard disk bulunursa onlar silinmişse bile geri getirilme işleminin yapılmasını talep ettik. Mahkeme de bu taleplerimizi kabul etti ama henüz somut bir gelişme olduğunu söyleyebileceğimiz bir şey yok. Dosyada 4-5 tanık var onların dinlenmesi gerekiyor. Sanığın dinlenmesi gerekiyor” dedi. 
 
Ergin, son olarak 12 Eylül 2022 tarihinde Antep Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşmasına katılım çağrısında bulundu.