23-27 Mayıs haftasında çok sayıda dava

  • 10:49 22 Mayıs 2022
  • Hukuk
 
 
 
HABER MERKEZİ - Adliyelerde 23-27 Mayıs haftasında en az 9 davanın duruşması görülecek.
 
Birçok kentte adliyelerde hem erkek şiddeti davaları hem de kadınların yargılandığı davalar görülecek. Kadınlar, adalet talebiyle 23-27 Mayıs haftasında en az 9 davayı takip ederken, bunlardan 3’ü Diyarbakır’da, 3’ü İstanbul’da, 1’i Mardin’de, 1’i İzmir’de ve 1’i de Ankara’da görülecek.
 
Adliye ajandasında bulunan davalardan bazıları şöyle:
 
23 Mayıs: İzmir’de Şubat 2021’de trans kadın Mira Güneş’i katleden Serdar Gülsoy’un tutuklu, Turgay Türker, Mesut Ataman ve Murat İnceçelik’in tutuksuz yargılandığı davanın duruşması Bayraklı 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
24 Mayıs: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında Berkin Elvan'ı haberleştirdikleri gerekçesiyle açılan davanın duruşması Çağlayan İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
24 Mayıs: Oyuncu Ezgi Mola hakkında, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşayan İpek Er’e tecavüz ederek ölüme sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla açılan ve verilen para cezasına itirazın kabul edilmesinden sonra yeniden başlayan davanın 2’nci duruşması Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
25 Mayıs: Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım Naci İnci’nin kendisini protesto eden öğrencilere 6284 sayılı kanunu kullanarak tedbir kararı alması üzerine arkadaşları için bir kez daha rektörlük binası önünde bir araya gelerek kadın katliamlarına dikkat çekmek için eylem yapan öğrenciler hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 60’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
25 Mayıs: Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde 4 Ekim 2021 tarihinde bir çocuğa tecavüz eden Sıddık Yağman’ın yargılandığı davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
25 Mayıs: İçişleri Bakanlığı tarafından, 2017'de zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 5 yurttaştan biri olan Fikri Demirbaş'ın ailesine, “zırhlı aracın zarar gördüğü” iddiasıyla açılan 250 bin Euro’luk tazminat davasının 3’üncü duruşması Diyarbakır 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.
 
26 Mayıs: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım'ın 2012 ile 2016 yılları arasında yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek hakkında hazırlanan 8 fezlekeye ilişkin açılan davanın 16’ncı duruşması Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
26 Mayıs: Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ile muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" suçlamalarıyla yargılandığı davanın 16’ncı duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
27 Mayıs: DTK soruşturması kapsamında “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında dava açılan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Newroz Uysal’ın 5’inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.