Sami Baran Emniyet tarafından ‘cepte tanık’ olarak kullanılmış

  • 22:50 13 Mayıs 2022
  • Hukuk
ANKARA- Kobanê Davası’nda konuşan avukat Şevin Kaya, dosyanın açık tanıklarından Sami Baran’ın Emniyet tarafından hazırlanan ifadelere imza atmak zorunda bırakıldığını ifade ederek, daha önce de Mardin’de yapılan bir yargılamanın tanığı olduğunu ve bu dosyada olduğu gibi Emniyette verdiği ifadenin duruşmadaki ifadesiyle çürütüldüğünü aktardı.  
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te yapılan eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 isim hakkında açılan ve Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen Kobanê Davası’nın 12’nci duruşması, 8’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülüyor. 
 
‘Savcı mütalaası hayret verici’
 
Verilen aranın ardından söz alan avukat Kazım Bayraktar, savcı mütalaasının hayret verici bir mütalaa olduğunu vurguladı. Mütalaada tanıkların siyasetçiler tarafından etkilendiğinin iddia edildiğini ifade eden Kazım, “Savcının görevi sadece aleyhe değil, lehe olan delilleri de toplamak ve ona göre yorum yapmasıdır. Tanıklar mahkeme huzurunda dinlendi” diye belirtti. 
 
‘Antalya Emniyeti suç işledi’ 
 
Duruşmaya Diyarbakırdan SEGBİS ile bağlanan avukat Yusuf Çakas, yargılamanın bir eziyete dönüştüğünü ifade etti. Hukuksuzluğa ortak edilmek istendiklerini vurgulayan Yusuf, “Bizlere yapılan eziyete son verilmesi gerektiğini beyan ediyoruz” dedi. Açık tanık Sami Baran’ın Antalya Emniyeti’nde verdiği ifadeyi ve daha sonra emniyetteki beyanların tanığın kendi söylemleri olmadığının açığa çıktığını hatırlatan Yusuf, Antalya Emniyeti’nin suç işlediğini kaydetti. 
 
‘Müvekkilim Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatı’
 
Avukat Çiğdem Kozan da savcı mütalaasına dair konuşarak, tanıkların dinlenmesinin ardından birçok delilin çöktüğünü kaydetti. Çöken delillerin ısrarla tutuk devam gerekçesi yapılmasını eleştiren Çiğdem, müvekkili Ayla Akat Ata’nın çalışmalarını yürüttüğü KJA’nın illegalize edilmesine değindi. Çiğdem Ayla hakkında iddia edilen tutuk devam gerekçelerine değinerek, “Rosa Kadın Derneği’nde çalışma yürütüyor ve Rosa Kadın Derneği de hedef alınıyor. Rosa Kadın Derneği faaliyetlerine devam eden yasal bir dernek. Müvekkilim Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatı ve onun özgürlüğünü istemek, buna dair çalışmak kadar doğal bir şey olamaz. Müvekkilim Kürt ve kadın olmasından dolayı ayrımcılık yasağına maruz bırakılıyor” dedi. 
 
Tanık Sami Baran’ın daha önce de söylemediği beyanların kendisine imzalatıldığı ortaya çıktı.
 
Ardından söz alan avukat Şevin Kaya, açık tanık Sami Baran hakkında bir önceki celse kurulan ara kararı okuyarak, mahkemenin, siyasetçilerin tanığı etkilediği yönündeki kararını eleştirdi. Şevin, “Bu karara dair somut deliliniz var mı? Bu kişinin sizin huzurunuzda verdiği ifadenin hiç mi ehemmiyeti yok. Sami Baran’ın başka isimler hakkında da ifade verdiğini bilmiyorum. Ana akım medyada ‘Kobanê’nin ikinci dalgası’ olarak lanse edilen bir operasyon vardı. Bu, bizim davanın soruşturma savcısı Ahmet Altun tarafından yürütülen bir soruşturma. Seydoş Danış hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatılıyor ve Sami Baran’ın bu kişi hakkında ifade verdiğini tesadüfen öğrendim. Savcılık Sami Baran’ın ifadesine dayanarak iddianame hazırlıyor ve Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde Sami Baran tanık olarak dinlendi. Sami Baran, mahkemede ‘Sanığın örgütsel bir faaliyetine tanık olmadım sadece HDP’de faaliyet yürüten biridir’ şeklinde ifade veriyor. Emniyette örgüt üyesi olduğunu ifade etmişti ancak mahkemede ifadesi sanığın HDP’li olduğu yönünde. Ardından kişi beraat ediyor ve 7 Ekim 2021 tarihli gerekçeli kararda da belirtiliyor. Buradan anlaşılıyor ki tanık Sami Baran, zorla vermediği ifadeleri imzalamak zorunda bırakılıyor. Tüm bunlara rağmen hala siyasetçilerin tanığa etki ettiğine dair  iddialardaysanız dosyada bunu somutlaştırın, yoksa da bu gerekçeyi dosyadan çıkarın” şeklinde konuştu. 
 
‘Emniyet Sami Baran’ın ifadesini değiştiriyor’
 
Söz alan avukat Kenan Maçoğlu, “Sami Baran’ın ifadelerine baktığınızda siyasetçilerle ilgili ‘Şu tarihte Diyarbakır HDP il binasında görmüştüm’ diyerek başlıyor sözlerine ve sonrasında ifade değişiyor. Sami Baran sadece bunu söylüyor ardından ise Emniyet bunu değiştiriyor. Bu çok net. Çünkü  ‘Şu tarihte Diyarbakır HDP il binasında görmüştüm’den sonra ‘Şu tarihte şu örgüt kampında görmüştüm’ deniyor ifadede. Siz kendiniz dinlediniz mahkemede Sami Baran’ı ve milletvekillerine ‘Sayın vekilim, sayın başkanım’ diye hitap ediyordu. Tutuk devam gerekçesinde Sami Baran ve Kerem Gökalp’i yazmayın artık. Gizli tanık ABC’yi hiç söylemiyorum, onu zaten yazmamanız gerekirdi” diye belirtti. 
 
‘Aysel Tuğluk’un bu halde oluşu bir cinayettir’
 
Son olarak konuşan avukat Veysi Eski ise, Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekti. Aysel’e dair tutuk devam gerekçelerinin kopyala-yapıştır ibarelerden ibaret olduğunu vurgulayan Veysi, “Aysel Tuğluk’a dair özel bir şey yazmanız gerekiyor. Kopyala-yapıştır yapamazsınız. ATK’nin vermiş olduğu raporda demans teşhisi yapması gereken nöroloji uzmanı yok. Ben Aysel Tuğluk’un son 3 yıllık değişimine tanık olan biriyim. Aysel Tuğluk’un bu halde oluşu bir cinayettir. Gözlerimizin önünde bir cinayet işleniyor” sözlerine yer verdi.  
 
Duruşmaya mahkemenin ara kararını açıklaması üzere ara verildi.
 
Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu yargılanan siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma periyodu 30-31 Mayıs ile 2-3-6-7-9-10 Haziran'da görülecek.
 

Etiketler:

kobanê dava