Hamdiye ve oğlunu katledenlere ‘ceza’ değil ‘ödül’ verildi

  • 16:39 13 Mayıs 2022
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Hamdiye Şık ve oğlu Kadir Karaaslan’ı katleden faillere, mahkeme ödül gibi ceza verdi. 
 
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 18 Temmuz 2020 tarihinde ikisi kendisi gibi korucu olan 5 oğlu ile birlikte, dini nikahla evli olduğu Hamdiye Şık ve oğlu Kadir’i katleden korucu Mahmut Karaaslan ve oğullarının yargılandığı 7 sanıklı davanın karar duruşması Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada taraf ve sanık avukatları hazır bulunurken, sanıklar oldukları yerden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. 
 
Duruşmaya aile fertleri alınmazken, daha sonra avukatlarının ısrarı üzerine aile izleyici salonuna alındı. 
 
Savcı bütün sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet istedi
 
Müşteki ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada iddia makamı, Mahmut Karaaslan'ın ve oğullarının fikir ve eylem birliği içinde Hamdiye Şık'ı ve oğlu Kadir Karaaslan'ı öldüklerini belirterek, her bir sanık için Hamdiye’yi' "canavarca hisle öldürmekten" ayrı ayrı, Murat Karaaslan'ı canavarca hisle öldürmekten" ayrı ayrı olmak üzere ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İddia makamı her bir sanığın Fatma, Bahar, Mehmet ve Murat Karaaslan'ı ve olay yerinde bulunan çocuklar Agit, Hasan, Lokman, Leyla, Muhammed Baran'ı kasten öldürmeye teşebbüsten her bir teşebbüs için ayrı ayrı 9 ile 15 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.
 
İddia makamı, korucu başı Mahmut Karaaslan'ın Hamdi'ye Şık'tan olan oğlu Murat Karaaslan'ın da kardeşleri Sidar, Zafer, Serdar, Serhat ve Mazlum Karaaslan'ın öldürmeye teşebbüsten ayrı ayır 9 ile 15 yıl arası değişen hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 
 
Mağdurlardan davacı olduğunu söyledi
 
Mütalaaya karşı son sözleri sorulan sanıklar, önceki beyanlarını tekrar ederek, iki cinayeti de kendilerinin işlemediğini savundu. Korucu başı baba Mahmut Karaaslan da önceki beyanlarını tekrarlayarak, "Bunlar hep iftiradır. Halen iftiralarına devam etmektedirler. Kamera kayıtlarında her şey bellidir. Yapan Mehmet ve Murat'tır. Onlardan davacıyım. Bu olay bir komplodur, bir kumpastır, halen de devam etmektedir. 63 yaşındayım, onlar neyin peşindedir, ne yapmaya çalışıyorlar bilmiyorum. Hepsinden davacıyım" dedi. 
 
Mağdur avukatlarından Emine Taruk Yazğar, mütalaaya katıldıklarını belirterek, "Mahamut Karaaslan'ın azmettirici olduğu açıktır. Sidar'ın ise olay esnasında maktul Kadir canlıyken gelip olay yerinde ateş etmesi karşısında şu anda tutuksuz yargılanması kabul edilemez. Biz tutuksuz sanıkların tutuklanmasını, talep ediyoruz. Bu sanıklara ve diğer sanıklara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 
 
Avukat Neval Tamam Polat da sanıkların mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını, müvekkili Murat Karaaslan, eyleminin meşru müdafaa kapsamında kaldığını söyleyerek, müvekkilinin beraatını istedi.
 
Sanık Serdar Karaaslan'ın avukatı Melek Gök Aslan da, müvekkili Serdar'ın köy korucusu olduğunu ve olaya doğrudan müdahale etme hakkının bulunduğunu savunarak, beraatını istedi, sanık Hamdiye Şık’ın diğer oğlu Murat Karaaslan'ın tutuklanmasını talep etti. 
 
Diğer sanıkların avukatları da müvekkillerinin söz konusu suçları işlemediğini öne sürerek, tahliye ve beraat talebinde bulundu. 
 
Bir beraat 3 ödül gibi ceza
 
Mahkeme, köy korucusu Sidar Karaaslan'ın tüm suçlamalardan beraatına, olayın azmettiricisi olduğu belirtilen köy korucusu Mahmut Karaaslan'a silahla tehditten 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar vererek, cezayı erteleme yoluna gitmedi. Mahkeme, Serdar, Serhat, Zafer Karaaslan'ın tüm suçlamalardan beraatına, Mehmet Karaaslan'ı silahla kasten yaralamaktan 5 yıl hapis cezası vererek, haksız tahrik indirimi nedeniyle cezasını 3 yıl 1 ay 15 güne indirdi. Mahkeme, Zafer Karaaslan'a maktul Kadir Karaaslan'ı kasten yaralamaktan da ayrıca 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. 
 
Suç tek kişiye yüklendi indirimler uygulandı
 
Mazlum Karaaslan'a Mehmet Karaaslan'ı kasten yaralamaktan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, kardeşi Murat Karaaslan'ı kasten öldürmeye teşebbüsten 8 yıl 1 ay 15 gün, Kadir Karaaslan'ı kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak, haksız tahrik hareketinin kim tarafından başlatıldığının tespit edilememesi nedeniyle Mazlum Karaaslan'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını önce 24 yıla, ardından sanığın geleceği üzerindeki olası etkiyi dikkate alan mahkeme cezayı 20 yıla düşürdü. Mazlum Karaaslan'a Hamdiye Şık'ı kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, yine haksız tahrikin kim tarafından tespit edilmediği ve cezanın sanığın geleceği üzerine olası etkisini dikkate alarak cezayı 16 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme, Mazlum Karaaslan'a Bahar Karaaslan'ı yaralamaktan 2 yıl bir ay hapis cezası verdi. 
 
Hamdiye Şık'ın oğlu Murat Karaaslan'a silahla tehdit suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. Mahkeme verilen tüm cezalarda erteleme yoluna gitmedi. 
 
Mahkeme Mazlum Karaaslan'ın tutukluluk halinin devamına, Serdar, Serhat ve Zafer Karaaslan'ın tahliyesine karar verdi.