Sezen’in failinden katliama gerekçe üretme çabası

  • 13:53 8 Aralık 2021
  • Hukuk
 
İZMİR - Sezen Ünlü’yü katleden Anıl Yolum’un yargılandığı davanın ilk duruşmasında sanık ve avukatı, katliama gerekçeler üretmeye çalışırken, dava ileri bir tarihe ertelendi. 
 
İzmir Bornova’da 26 Mart’ta çocuk yaştaki Sezen Ünlü’yü ve karnındaki bebeğini kesici aletle katleden faili Anıl Yolum hakkında açılan davanın ilk duruşması Bayraklı 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya ‘gebe olduğu bilinen kadını öldürme” ve “çocuğu kasten öldürme” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış hapis cezası ile yargılanan tutuklu sanık Anıl Yolum, taraf avukatları, Sezen’in babası hazır katıldı. Davaya müdahil olmak isteyen İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinin talebi reddedildi. 
 
Duruşma öncesinde adliye binası önünde İzmir Kadın Meclisleri ve Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Çalışma Grubu basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
‘Suç aleti’ni her zaman yanında taşırmış
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak dinlenen sanık Anıl Yolum, bilindik ifadelerle kendini aklamaya dönük konuştu. Mahkeme heyetinin suç aletinin neden yanında taşıdığına ilişkin soruya ise sanık, kesici aleti her zaman yanında taşıdığını belirtmesi dikkat çekti. 
 
Sezen’e tecavüz etmiş
 
Duruşmada söz alan Sezen’in babası Serdar Ünlü ise sanığın, Sezen’e tecavüz ettiğini, bu yüzden de dini nikahla evlendiklerini sonrasında da kızının şiddete maruz bırakıldığını belirtti. Serdar, kızının, maruz kaldığı şiddet karşısında karakoldan sanık hakkında uzaklaştırma kararı aldığını ifade ederek, tüm davalarda bulunmak istediğini ekledi. 
 
Tanık faili tanımadığını iddia etti
 
Katliamın tanıklarından Y.E. ise sanığı tanımadığını iddia etti. Bir diğer tanık olan Y.E.’nin eşi P.E. de, Sezen ile arkadaş olduklarını, dijital medya üzerinden Sezen ile sanığın konuşmalarına tanık olduğunu aktardı. P., Sezen’in olay yerine telefonla geldiğini, sanık ile Sezen’in uzaklaştıktan kendilerinden uzaklaştıktan bir süre sonra Sezen’i katledilmiş halde bulduklarını dile getirdi. P., o esnada ambulansı aradıklarını, ancak sanığın kendilerini katliamlar ilişkilendirmekle tehdit ettiğini söyledi. 
 
Sanık avukatı katliama gerekçe aradı
 
Sanık avukatı ise, tanık P.E.’ye sorduğu sorularla katliama gerekçe aradı. 
 
Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmada yeni tanıkların dinlenmesine ve sanık Anıl Yolum’un Sezen’e tecavüz ettiğine dair İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı belgesinin Boğaziçi Karakolu’ndan getirtilmesine karar verdi. 
 
Mahkeme,  sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 1 Şubat 2022 tarihine erteledi.