Gamze Açar davasında olay yeri incelemesi yapılacak

  • 18:06 21 Ekim 2021
  • Hukuk
 
ANKARA - İş görüşmesine gittiği otelde 5 erkek tarafından tecavüze uğradıktan sonra otelin 5’inci katından atılarak katledilen Gamze Açar davasının ikinci duruşması görüldü. Yeni tanıkların dinlendiği dava ertelendi.
 
Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde 2 Kasım 2020’de iş görüşmesi için gittiği otelde tecavüze  uğradıktan sonra otelin 5’inci katından atılarak katledilen 17 yaşındaki Gamze Açar’ın failleri Rıza Doğan, Mustafa Emre Demiral, Mehmet Doğan, Hüseyin Emre Gürgen, Emre Eker’in “Algılama yeteneği gelişmemiş kişileri intihara yönlendirme”, “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Kasten öldürme” ve “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşmaya Gamze'nin ailesi, avukatı ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 
Tutuklu failler Rıza Doğan, Mustafa Emre Demiral, Mehmet Doğan ve Emre Eker ve tutuksuz yargılanan fail Hüseyin Emre Gürgen, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken fail avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.
 
‘Olay yerine çok sakin geldiklerini gördüm’
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşma, fail Hüseyin Emre Gürgen’in ifadesi ile devam etti. Hüseyin Emre Gürgen, olayla hiçbir alakası olmadığını ve suçlamayı kabul etmediğini iddia etti.  
 
‘Çığlık sesi duyduk’
 
Fail Hüseyin Emre Gürgen’in savunmasının ardından olayın gerçekleştiği gün orada bulunan otel çalışanı M.G. ve T.S. tanık olarak dinlendi. Olayın gerçekleştiği gün sabah 08.00 civarı uyandığını kaydeden M.G, “Çığlık sesi duyduk. Birileri kavga ediyor diye düşündük. Ancak 3- 4 dakika sonra düşme sesi duyduk. Pencereden baktığımızda yerde biri yatıyordu. Düştükten sonra yanına birisi geldi, taşıdı ve boynunu kaldırdı. Konuşmalarını duymadım. Ben hemen müdürlerime haber verdim” dedi.
 
 ‘Olay yerine çok sakin geldiler’
 
Olay günü M.G ile aynı odada kaldıklarını söyleyen T.S ise şöyle konuştu: “Ben lavaboda olduğum için çığlık sesi duymadım. Ancak arkadaşlarım birisinin düştüğünü söylediği için camdan aşağı baktım. Yerde biri yatıyordu ve kan akıyordu. Camda beklemeye başladım. Arkadaşlarım o esnada müdüre haber vermeye gitti. 2 kişinin olay yerine geldiğini ve birinin kızı birkaç adım taşıdığını, diğerinin ise hiçbir şey yapmadığını gördüm. Dikkatimi çeken şey olay yerine çok sakin gelmeleriydi. Kendi aralarında, ‘yaşıyor’ diye konuştuklarını duydum. Ben o sırada ambulansı aradım.”
 
Sanık avukatından beraat talebi
 
Tanıkların dinlenmesinin ardından sanıkların avukatları savunma yaptı. Avukatlar savunmalarında bilindik ifadelerle müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek suçlamaları reddetti. Gamze’nin, adli vaka kayıtlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alınarak dosyaya eklenmesini talep eden avukatlar, sanıkların beraatını istedi.
 
18 Ekim’de olay yerinde keşif yapılacak
 
 Ardından ara kararını açıklayan mahkeme başkanı tutuklu yargılanan sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılanan Hüseyin Emre Gürgen’in  adli kontrol kararının devamına karar verdi. Sanık avukatlarının SGK’dan adli vaka kayıtlarına ilişkin belgenin dosyaya eklenmesi talebini reddeden mahkeme başkanı, 18 Ekim’de olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi. 
 
Duruşma, keşfin sonuçlarının beklenmesi, dosyaya eklenecek yeni delillerin incelenmesi  için 16 Aralık’a ertelendi. 
 
Ne olmuştu?
 
17 yaşındaki Gamze Açar, 2 Kasım 2020’de Ankara’nın Kızılacahamam ilçesinde iş görüşmesi için gittiği otelin 5’inci katından atılarak katledildi. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının konu hakkında başlattığı soruşturma kapsamında Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker gözaltına alındı. Faillerden Rıza Doğan, Mehmet Doğan ile Mustafa Emre Demiral, “Cinsel saldırı” ve “Kasten öldürme” suçlarından tutuklanırken, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Emre Eker, daha sonra soruşturma aşamasında elde edilen deliller kapsamında savcının talebiyle Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.
 
Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile 4’ü tutuklu olmak üzere 5 sanık hakkında “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 63'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianame Ankara Batı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.