Ümitcan Uygun’a 'ağırlaştırılmış müebbet' istemi

  • 17:07 21 Ekim 2021
  • Hukuk
ANKARA - Esra Hankulu'nun şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede baş şüpheli Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.
 
Ankara'nın Mamak ilçesindeki 3 Ağustos’ta evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş halde bulunan Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin Aleyna Çakır’ın baş şüphelisi Ümitcan Uygun'un da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkındaki soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
 
İddianameye göre Mamak ilçesi Akdere semtindeki eve, 3 Ağustos'ta ihbar üzerine giden polisler, 25 yaşındaki Esra Hankulu'nun hayatını kaybettiğini belirledi. Bunun üzerine olay gecesi Esra ile aynı evde kalan Ümitcan Uygun, Furkan G. ve Dilan C. gözaltına alındı. İddianamede ifadelerine yer verilen 3 kişi, Esra’ya yönelik bir eylemlerinin olmadığını, ölümüne ilişkin ise bilgilerinin bulunmadığını iddia etti.
 
Dosyanın delilleri arasında yer alan Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda Esra’nın, künt kafa travmasına bağlı iç kanama sonucunda yaşamını yitirdiği belirtildi.
 
‘Kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemi 
 
İddianamede, Ümitcan Uygun'un Esra’yı katlettiği, diğer iki şüphelinin ise suç delillerini kararttıklarına dikkat çekildi. İddianamede Ümitcan Uygun'un, “kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz yargılanan Furkan G. ve Dilan C.'nin de "suç delillerini karartmaktan" 5 yıla kadar hapis cezası alması istendi.
 
Ne olmuştu?
 
Esra Hankulu, Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan evde 3 Ağustos’ta şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş halde bulunmuştu. Yapılan inceleme kapsamında Aleyna Çakır’ın baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un Esra’nın evinde bulunduğu ve Ümitcan dışında o gece Furkan G. ve Dilan C.’nin de evde bulunduğu tespit edildi. Esra’nın şüpheli ölümüne ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ümitcan, Furkan ve Dilan gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Ümitcan “kasten öldürme” suçundan tutuklanırken, Furkan ve Dilan serbest bırakıldı.
 
Esra’nın evinde yaşamını yitirmiş halde bulunmasıyla ilgili Ümitcan Uygun’un şüpheli olarak tutuklandığı soruşturma kapsamında, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı raporda 'fenalaşmasının ardından 112 acil servisinin çağrılması veya hastaneye götürülüp teşhis konularak tedavisinin yapılması durumunda kurtulma ihtimalinin yüksek olduğu' belirtilmişti. Raporda, 112 acil servis görevlileri tarafından Esra’nın 3 Ağustos tarihinde saat 15.07’de yaşamını yitirmiş olduğunun tespit edildiği, 4 Ağustos’ta yapılan otopside tespit edilen bulgular dikkate alındığında, Esra’nın olay günü, 01.01.-12.30 saatleri arasında yaşamını yitirdiği kaydedilmişti.
 
Yürütülen soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddianame Ankara 8’inci Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu.