MEBYA-DER iddianamesi hazırlandı: Eşbaşkanlık suç sayıldı

  • 13:15 21 Ekim 2021
  • Hukuk
 
VAN - MEBYA-DER soruşturması kapsamında 18 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edilirken, eşbaşkanlık, cenaze törenine, taziyeye katılma suçlama konusu yapıldı. 
 
Van'da Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne (MEBYA-DER) yönelik soruşturma kapsamında 19 Mayıs'ta yapılan ev baskınlarında 18 kişi gözaltına alındı. 28 Mayıs’ta adliyeye sevk edilen 18 kişiden MEBYA-DER Eşbaşkanı Gülistan Önver, dernek üyeleri Cihat Aksu, Ceyda Dindar, Azize Öner, Şevket Kaplan, Seracettin Bayhar, Cevdet Bilekçi, Halil Karakoç, Kamuran Çiftçi, Mahmut Dindar ve Savaş Encu tutuklanırken, İsa Demirağaç, Süreyya Azbağ, Nuhi Alici, Nebi Kaçak, Halime Süslü, Emine Şaybak ve Muhsin Demir ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Van Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
‘Derneğin devamı’ iddiası
 
158 sayfalık iddianamede, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nin (MEYA-DER) faaliyetleri yer aldı. Fiziki takip tutanakları, tape kayıtları, dijital materyal inceleme raporları ve gizli tanık beyanlarının delil olarak gösterildiği iddianamede, MEBYA-DER’in MEYA-DER’in devamı olduğu öne sürüldü. 
 
‘Anne’ demek suç sayıldı
 
 MEBYA-DER’in ‘örgüt talimatıyla kurularak faaliyetler yürüttüğü’ savunulan iddianamede, derneğin Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (YAKAY-DER), Almanya’da savaş mağdurlarına yardım için kurulan Die Sonne Mesopotamiens Hilfswerk, Hevi Association for Support War Victims ve Heyva Sor ile olan ilişkisi de suç olarak gösterildi. İddianamede, “Örgüt mensubu annelerine ‘anne’ olarak hitap edilmesi, bu faaliyetlerin ise soruşturmalardan kaçınmak ve kamuoyunda göz önünde bulunmak amacıyla dernek adı altında legal bir yapılanma gibi gösterilmeye çalışıldığı anlaşılmıştır” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. 
 
‘Eşbaşkanlık’ hedef alındı
 
Dernek üyelerinin Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Yukarı Çilli (Çiliya Jor) Mahallesi’nde sınırı geçtiği için katledilen Şefik Bağa’nın (46) taziyesine katılmalarının suç olarak görüldüğü iddianamede, dernek üyelerine ait tapelerin yer aldığı iddianamede MEBYA-DER Eşbaşkanı Gülistan Önver’in kendini eşbaşkan olarak tanıtması da suçlama konusu yapıldı. 
 
15 yıla kadar hapis cezası isteniyor
 
İddianamede 18 kişi hakkında ayrı ayrı “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 18 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması da 3 Aralık’ta Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.