Gazeteci Derya Okatan’ın davası ertelendi

  • 17:23 13 Ekim 2021
  • Hukuk
 
ANKARA - Gazeteci Derya Okatan’ın “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı dava ertelendi. 
 
Gazeteci Derya Okatan hakkında 2018 yılında Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu ETHA’nın  dijital medya hesaplarından paylaşılan  Efrîn operasyonu haberleri gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Derya ve avukatı Nuray Özdoğan hazır bulundu. 
 
‘Gazeteciler taraf olamaz’
 
Duruşmada söz alan Derya, TSK’nin Efrîn’e yönelik başlattığı operasyona  dair olumsuz paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle yargılandığını belirtti. Paylaşımların kendisine ait olmadığını söyleyen Derya, gazetecilerden çatışmada taraf olmasının istendiğini ancak gazetecilerin taraf olamayacağını kaydetti. 
 
‘Gazeteci siyasi partinin çıkarlarına alet edilemez’
 
Gazeteciliğin kamusal bir görev olduğunu ifade eden Derya, “Gazeteci herhangi bir siyasi parti, grup, kişi ya da kurumun politikalarına, amaç ve çıkarlarına alet edilemez. Gazeteciler buna zorlanamaz. Gazeteciler sadece kamu yararını gözetir. Ben de meslek hayatım boyunca gazetecilik ilkelerine bağlı kalmaya, halkın haber alma hakkını savunmaya çalıştım. Bu davanın haksız yere açılmış bir dava olduğunu düşünüyorum ve beraatımı istiyorum” dedi. 
 
‘Beraat istiyoruz’
 
Avukat Nuray Özdoğan ise Derya hakkında açılan davanın yanlış açılmış bir dava olduğunu belirtti,  Nuray, “Afrin’e yönelik yapılan bütün haberler suç unsuru olarak gösterildi ve bu süreçte birçok gazeteci yargılandı. Yapılan paylaşımlar müvekkilimin hesabından değil, çalıştığı haber ajansından yapılmıştır. Müvekkilimin paylaşım yaptığı yönünde de bir delil yoktur. Bu haliyle bu davanın hiç açılmaması gerekiyordu. Propaganda yapması için kendi adresinden paylaşım yapması gerekirdi. Kaldı ki yapılan paylaşımlar bile şiddeti çağrı yapmayan paylaşımlardır. Bu yüzden derhal beraat istiyoruz” diye konuştu. 
 
Savunmaların ardından mahkeme heyeti, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  Derya hakkında görülen davaların birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı 26 Ocak 2022’ye erteledi.