Okul müdürüne cinsel istismar suçundan 35 yıl hapis

  • 17:03 13 Ekim 2021
  • Hukuk
 
URFA - Üniversiteye hazırlık kursuna katılan öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürü M.D.’ye  35 yıl hapis cezası verildi.
 
Urfa'nın Birecik ilçesinde 27 Şubat 2018’de üniversiteye hazırlık kursuna katılan öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürü M.D. tutuklanmıştı. Hakkında “cinsel istismar” ile “hürriyeti tahdit” suçlarından iddianame hazırlanan M.D.’nin yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Urfa 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya istismara maruz bırakılan öğrencinin avukatları, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Urfa İl Temsilcisi Cemile Karaboğa,  Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukatların yanı sıra, sanık M.D. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada öğrencinin avukatları, sanık M.D.’nin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Sanık ise yaptığı savunmada kendini aklamaya çalıştı. 
 
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, M.D.’ye “cinsel istismar” suçundan 35 yıl hapis cezası verildi. 
 
‘Çocuklar için mücadeleye devam edeceğiz’ 
 
Duruşmanın ardından Urfa Adliyesi önünde avukatlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan UCİM Urfa İl Temsilcisi Cemile Karaboğa şunları dile getirdi: “Bugün, geçtiğimiz yıldan beri takip ettiğimiz, Urfa’nın Birecik ilçesinde ilköğretim müdürü tarafından istismara uğrayan ve devamında cinsel saldırıya teşebbüs eden sanığın karar duruşmasına katıldık. Sanık yönünden hem çocuğun cinsel istismarı hem basit cinsel saldırıdan toplam 35 yıl hapis cezası verildi. Urfa’da bu kararlar devam ettikçe, bu çocuklar konuşmaya, başlarına gelenleri anlatmaya devam edecekler. El birliği ile bu çocuklar için mücadele etmeye devam etmeye devam edeceğiz.”