Ceyda’nın faili için ‘etkin pişmanlıktan faydalanması’ talebi!

  • 19:13 18 Mayıs 2021
  • Hukuk
İZMİR - Ceyda Yüksel’i katleden Serkan Dindar’ın yargılandığı davanın duruşmasında sanık avukatları, müvekkillerinin “etkin pişmanlıktan yararlanması” talebinde bulundu. Duruşma ertelendi.
 
İzmir’in Bornova ilçesinde 21 Ağustos 2020’de Ceyda Yüksel’i katleden Serkan Dindar’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması Bayraklı 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ceyda’nın ailesi ve tutuklu yargılanan fail hazır bulundu.
 
“Kasten öldürme” ve “uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan yargılanan tutuklu Serkan Dindar’ın getirildiği duruşmada Ceyda’nın anne ve babası, taraf avukatları, Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı hazır bulundu.
 
Duruşma öncesi İzmir Kadın Meclisleri ile Mor Dayanışma ve Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu adliye önünde iki ayrı basın açıklaması düzenledi.
 
Duruşma öncesinde düzenlenen basın açıklamasında Kadın Meclisleri “Ceyda Yüksel İçin adalet” yazılı pankartı taşıdı. “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganlarının atıldığı açıklamada basın metnini Ayşe Çatalbaş okudu. Ayşe, İstanbul Sözleşmesi’nin ve yasaların uygulanması çağrısında bulundu.
 
Mor Dayanışma ve Karabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Grubu’ndan kadınlar ise “Kadın cinayetleri politiktir Ceyda Yüksel için adalet” yazılı pankartı taşıyarak “Ceyda Yüksel isyanımızdır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları attı. Burada katılımcılar adına basın açıklamasını Büşra Yeşilbaş okudu. Ceyda’nın “İntihar etti” denerek katledilişinin üzerinin örtülmeye çalışıldığını ifade eden Büşra, “Kadına yönelik şiddetle mücadele etme yükümlülüğü olmasına rağmen erkek iktidar, İstanbul Sözleşmesi gibi hayatımızı koruyabilme niteliğinde olan uluslararası sözleşmeden fesih kararı veriyor. Bu ve benzeri politikalar kadına ve LGBTİ+’lara yönelik erkek şiddetinin ve kadın, trans cinayetlerinin artmasına sebep oluyor. Bizler güvende değiliz fakat bu güvensizliğe karşı çaresiz de değiliz. Birlikte güçlü olabileceğimizin farkındayız” diye konuştu. Büşra davanın takipçisi olacaklarının altını çizdi.
 
Açıklamanın ardından başlayan duruşmada Adli Tıp Kurumu’nun raporunda failden alınan DNA örneği ile Ceyda’dan alınan sürüntü örneğinin uyuşmadığı belirtilerek, 8 Nolu Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nün Ceyda ve failin dijital materyallerine ait verilerin kopyalarının alındığı belirtildi.
 
Ceyda’ya ait tırnak örnekleri dosyada yok
 
İlk olarak söz alan Ceyda’nın ailesinin avukatları keşif raporlarına göre Ceyda’nın kaza ile değil katledildiğine dair önemli verilerin olduğunu belirterek Ceyda’ya ait tırnak örneklerine dair Adli Tıp Kurumu raporuna rastlamadıklarını dile getirdi. Dosyanın incelenmesi için zaman talep edildi.
 
‘Etkin pişmanlıktan yararlanması’ talep edildi
 
Sanık avukatları ise müvekkillerinin etkin pişmanlık yasasından faydalanmasını istedi.
 
Sanık avukatları ayrıca Ceyda’nın katledildiğine dair somut bir verinin olmadığını, olay yeri incelemesinde Ceyda’ya kuvvet uyguladığına dair izlerin net olmadığını savunarak, sanığın Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’nde vücudundaki ekimozların ve yara izlerinin mesleğinden kaynaklandığını iddia etti. Sanık avukatları, beraat talebinde bulundu.
 
Mahkeme heyeti eksik hususların giderilmesine, Ceyda ve faile ait dijital verilerin davaya ilişkin yazışmaların dökümü için yazı yazılmasına, Ceyda’nın ATM’den para çekerken görüntülerde yakınındaki kişinin tespitine karar vererek, duruşmayı 10 Ağustos tarihine erteledi.