Ankara Barosu'ndan genelgenin iptali için Danıştaya başvuru

  • 12:21 3 Mayıs 2021
  • Hukuk
 
ANKARA - Ankara Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı ses ve görüntü kaydı alınmasını engelleyen genelgenin iptai için Danıştay'a başvurdu. 
 
Ankara Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılması yönündeki genelgeye karşı Danıştay'a iptal başvurusu yaptı. Başvuruya ilişkin dilekçede, söz konusu genelgenin, savunmanın delil toplama haklarına müdahaleyi içerdiğini, hukuk devleti ilkesini zedelediğini belirtilerek, yürütmenin durdurulması ve iptali talep edildi. 
 
'İdari kolluğun toplum mühendisliği görevi yoktur'
 
Polislere bu yetkinin verilmesinin yetki aşımı olduğu vurgulanan dilekçede,  “Kişilerin rızası olup olmadığı anlaşılmadan, şikayete veya tazminat hukuku usullerine başvuru kategorisindeki bir olguya dönük fiillerin niteliğini ve hukuksallığını anlamadan, özel kişilerin şikayeti olup olmadığına bakmadan idari kolluğun kendiliğinden engellemesini istemek, özel hukuka ya da şikayete tabi bir alanın resen kolluk tedbiriyle düzenlenmesi anlamına gelir ve hukuka aykırı olur. İdari kolluğun böyle bir ‘toplum mühendisliği’ görevi yoktur” denildi.
 
'Genelge haberleşme hakkını ihlal ediyor'
 
Her bir yurttaşın kamusal alanda gerçekleşen bir olayı suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebileceğine dikkat çekilen dilekçede, "Bu toplum halinde yaşamanın ve dayanışmanın doğal bir sonucudur”  diye belirtildi. 
 
Dilekçede son olarak, genelgenin basın ile haberleşme hakkını da ihlal ettiği kaydedildi.