Kadınlar en az 19 davayı takip edecek

  • 09:09 11 Nisan 2021
  • Hukuk
HABER MERKEZİ - Türkiye ve bölge kentlerinde kadınlar, aralarında siyasetçi ve gazeteciler hakkında açılan davaların da olduğu en az 19 davayı takip edecek.
 
Kadınların erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleleri sürerken, bu mücadelenin bir parçası olarak adliyelerdeki adalet arayışı da devam ediyor. Kadınlar 12-16 Nisan tarihleri arasında hem siyasetçilerin hem gazetecilerin hem de şiddet faillerinin yargılandıkları davaları izleyecek. Bu haftaki adliye ajandamıza göre kadınlar en az 19 davayı takip edecek.
 
12 Nisan: Diyarbakır’da evli olduğu Vildan Nerede’yi katleden Ramazan Nerede’nin yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
12 Nisan: Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 15 Ekim 2019 tarihine gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan ve yerine kayyım atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar hakkında açılan davanın duruşması Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pero Dundar ve Tayip Temel hakkında açılan davanın duruşması Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: Adana'da 3 Eylül 2020'de şiddet gördüğü eşi Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan Fikriye Özbek hakkındaki davaya Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.
 
13 Nisan: Adana'nın Seyhan ilçesinde özel bir okulun müdürü olan M.T.’nin, şikayeti sonucu, tacizde bulunduğu öğretmen S.K. hakkında açılan davanın duruşması Adana 26'ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
13 Nisan: Van’da Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) İranlı Z.N. adlı kadına tecavüz eden güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V. ile kimliği belirlenemeyen bir kişi  hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davanın duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: İstanbul’da Münevver Kızıl’a sistematik şiddet, hakaret ve tehditte bulunan Seyfettin Tanko’nun tutuksuz yargılandığı davanın duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 59’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: İstanbul Sultanbeyli’de kendisinden boşanan Lale Bayram’ı intihar süsü vererek katleden Yasin Aras ile arkadaşı Servet Kutu’nun yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: Diyarbakır’da 3 çocuğa cinsel istismarda bulunan A.A.’nın yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
13 Nisan: Görevden alınarak yerine kayyım atanan Urfa Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile açılan dava Urfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürecek.
 
13 Nisan: Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  (Ege TUHAYDER) kurucu üyesi ve hak savunucusu Selma Altan hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla açılan davanın duruşması İstanbul Çağlayan 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
14 Nisan: İzmir’de 2009-2011 yılları arasında öğrencisi C.G.’yi sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakan Murat Erdoğan’ın yargılandığı davanın duruşması Bayraklı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
15 Nisan: Van’da yerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın duruşması Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
15 Nisan: İstanbul’da Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ile muhabiri Pınar Gayıp ile 4 kişi hakkında görülen dava Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürecek.
 
15 Nisan: İzmir Bornova’da 26 Kasım 2019’da Sevgi Polat’ı katleden Yakup Polat’ın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “eşi kasten öldürme” suçlarından yargılandığı davanın duruşması Bayraklı 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
15 Nisan: İstanbul Sancaktepe’de sistematik şiddet gördüğü Vedat Bilgi’yi öldüren Gülşen Bilgi’nin yargılandığı davanın duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek.
 
16 Nisan: Adana’da kardeş olan iki çocuğu, istismara maruz bırakan suça sürüklenen çocuğun yargılandığı davanın duruşması  Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
16 Nisan: Ankara’da kendisinden boşanmak isteyen Fatma Hülya Yıldız’ı 10 Ağustos 2019 tarihinde katleden Mehmet Nevzat Yıldız’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
16 Nisan: Lübnan'da gözaltına alındıktan sonra 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve çıkarıldığı mahkemede bu süre boyunca işkence bu gördüğünü anlatan Ayten Öztürk'ün tutuklu yargılandığı davanın 31’inci duruşması İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.