MEBYA-DER Êlih Şubesi kongresini gerçekleştirdi

  • 15:41 4 Haziran 2023
  • Güncel
 
ÊLIH - MEBYA-DER Êlih Şubesi 2’nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede cenazelere yönelik saldırılara dikkat çekilerek, “Kürt halkı geri adım atmadı, atmayacak” denildi.
 
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Êlih (Batman) Şubesi, 2’nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Petrol, Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Êlih Şubesi’nde gerçekleştirilen kongreye, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Kongre salonuna, “Mayıs ayı şehitleri şahsında bütün mücadelemizin şehitlerini anıyoruz, şehitlerimiz onurumuzdur” yazılı pankart asıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongre, faaliyet raporu ve mali raporun okunmasıyla devam etti.
 
Kongrede konuşan MEBYA-DER Êlih Şubesi Eşbaşkanı Hori Acar, seçim tartışmalarından olumlu bir sonuç çıkarıp mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu.
 
‘Kürt halkı geri adım atmadı’
 
Ardından konuşan MEBYA-DER Amed Şube Eşbaşkanı Yüksel Elmas ise mayıs ayında yaşamını yitirenleri anarak, tecrit politikalarına işaret etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin yayıldığını ve her alanda görüldüğünü dile getiren Yüksel, “Baskılara karşı halkımız direniş mirasıyla direniyor. Özel savaş konseptine karşı aileler büyük direniyor. İnsanlık dışı uygulamaları hepimiz biliyoruz. Bir mezara 3 kişiyi defnettiler, kutularda, kargo yoluyla cenazelerimizi bize gönderdiler. Ekin Wan şahsında kadın mücadelesi hedef alındı. Bu saldırılar karşısında Kürt halkı onurlu bir duruş ile geri adım atmadı, atmayacak” mesajını verdi.
 
Yapılan konuşmaların ardından gidilen seçimde, Zozan Adlığ Acar ve Zeki Alphan derneğin yeni eşbaşkanları oldu.