Cumartesi Anneleri’nden davaya çağrı: Hukuki dayanaktan yoksundur

  • 19:44 1 Şubat 2023
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Cumartesi Anneleri, 3 Şubat’ta görülecek duruşmalarına ilişkin, dijital medyada yaptıkları paylaşımda davaya katılım çağrısı yaptı. 
 
Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis saldırısında darp edilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması 3 Şubat’ta görülecek. Cumartesi Anneleri, dijital medya hesaplarından duruşmaya katılım çağrısı yaptı.
 
Paylaşımda, 699 hafta boyunca İstanbul’un Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri barışçıl buluşmalarının 700’üncü haftasında keyfi bir biçimde “suç” sayılarak yasaklandığı belirtilerek, ağır polis şiddetiyle gözaltına alındıkları hatırlatıldı. Yapılan çağrıda, “Uğradığımız işkence ve zalimane muamele için yaptığımız suç duyurularımız  sonuçsuz bırakıldı. 700’üncü haftada gözaltına alınan 46 kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı” denildi.  
 
‘Suçlamalar düşürülsün’
 
Çağrıda, gözaltında kaybedilen yakınlarını arama mücadelelerinin “suç” olarak gösterildiği ve yargılandıkları ifade edilerek, “Yargılandığımız davanın 6. duruşması için 3 Şubat Cuma günü saat 13.00’te ‘Anayasal bir hakkın kullanımı suç değildir!’ diyerek Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. Sizi de sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Cumartesi Anneleri’nin buluşmasını engellemek, Galatasaray Meydanı’nı yasaklamak, polis şiddeti ve yargı tacizi ile bu hakkın kullanımını engellemek, hukuka aykırıdır. Barışçıl bir gösteriye yaptırım uygulanamaz. Hakkımızda açılan dava hukuki dayanaktan yoksundur. Yasal haklarını kullanan 46 kişinin yargılanmasına ilişkin tüm suçlamalar derhal düşürülsün” diye kaydedildi.